Klient kupuje opakowanie. Konferencja Opolskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Edyta Hanszke
Prof. Joachim Foltys zachęca przedsiębiorców z branży opakowań do kontaktowania się z OPNT i wspólnego rozwiązywania problemów.
Prof. Joachim Foltys zachęca przedsiębiorców z branży opakowań do kontaktowania się z OPNT i wspólnego rozwiązywania problemów. Sławomir Mielnik/nto
Konefrencję poświęconą opakowaniom OPNT zorganizował po raz drugi wspólnie z przedstawicielami regionalnego przemysłu i Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki.

Zaprosiliśmy do współpracy także instytut Cobro z Warszawy, wiodącego specjalistę w tej dziedzinie w kraju - wyjaśniał prof. Joachim Foltys, prezes OPNT i dziekan wydziału Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej. - Tematyka opakowań i kierunek ich rozwoju jest bardzo ważny dla gospodarki regionalnej. Jesteśmy zagłębiem surowcowym, a jedną z rozwijających się dynamicznie w Opolskiem dziedzin jest przemysł spożywczy.

Prof. Foltys zauważa, że produkcja opakowań wiąże się z szeregiem problemów do rozwiązania - zapewnienia jakości żywności, odpowiedniego jej przechowywania i magazynowania, odpowiedzialnosci społecznej firmy (jak długo te opadkowania są degradowane), czy wreszcie logistyki (ciężar opakowań wpływa na koszty transportu produktów).

- Istotny jest także ich wygląd, bo w dużych sklepach, gdzie nie ma bezpośredniej obsługi, kupujemy głównie opakowania. Wiele z tych zagadnień dotyczy inżynierii materiałowej, procesów produkcyjnych czy logistycznych. To zadania dla Politechniki Opolskiej i OPNT, ale potrzebujemy konkretnych wskazań od biznesu, czym mamy się zająć, jakie sa ich potrzeby w tym zakresie - kontynuuje prof. Foltys.

Prezes OPNT zapowiada zainicjowanie interdscyplinarnych badań, wspólnie z psychologami, jak opakowanie oddziaływuje na klienta, gdzie powinno być umieszczone na półce, na ile istotne jest to, że jest ono bardziej przyjazne środowisku, bo wielu konsumentów zwraca na to coraz częściej uwagę. - To powinno zainteresować przedsiębiorców, a naukowcom otworzyć nowe pola badawcze - ocenia prof. Foltys. Liczy on na to, że w nowej perspektywie finansowania unijnego uda się zrealizować wspólne projekt z tego zakresu m.in. z Politechniką Opolską czy Instytutem Cobro.

Prezes OPNT zaprasza przedstawicieli biznesu do współpracy nie tylko w tej dziedzinie, ale także w opracowywaniu wspólnych patentów, staraniu się o granty, realizacji wspólnych projektów. - Jeśli nie znajdziemy u nas specjalistów potrzebnych do realizacji danego zadania, to zaprosimy inne podmioty z kraju czy zagranicy do współpracy - deklaruje prof. Joachim Foltys.

Uczestnikami wtorkowego spotkania na Politechnice Opolskiej byli m.in. przedstawiciele opolskich firm Mondelez ze Skarbimierza i Cukrów Nyskich z Nysy. Sławomir Janecki, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przypomina, że jesienią br. podczas kongresu branży spożywczej zawiązano w regionie inicjatywę klastrową przedsiębiorstw z tej branży. - Jednym z elementów tej branży są także opakowania, a w regionie nie brakuje ich producentów - mówi Sławomir Janecki.

To m.in. Chespa z Krapkowic, Wipak ze Skarbimierza, huta szkła z Jedlic, Jockey Plastic Blachownia z Kedzierzyna-Koźla, B+K z Walec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska