Klik i twój PIT wysłany

Edyta Hanszke [email protected] 077 44 32 587
Zdaniem ekspertów jeszcze około 80 proc. Polaków nie złożyło PIT-ów, a podatkowa gorączka zacznie się po świętach wielkanocnych. (fot. Mariusz Jarzombek)
Zdaniem ekspertów jeszcze około 80 proc. Polaków nie złożyło PIT-ów, a podatkowa gorączka zacznie się po świętach wielkanocnych. (fot. Mariusz Jarzombek)
Jeszcze w tym roku ci, którzy nie zdążyli złożyć zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym za 2008 rok, będą to mogli zrobić, nie wychodząc z domu. Przez internet.

Dotychczas z możliwości wysyłania PIT-ów za pośrednictwem sieci korzystały osoby, które miały tzw. bezpieczny podpis elektroniczny - specjalny kod, którego używa się do podpisywania dokumentów przesyłanych do urzędów.

Kosztuje on kilkaset złotych na rok, więc z tej opcji korzystali głównie przedsiębiorcy, którzy wysyłają dokumenty w takiej formie m.in. do ZUS.

Dla zwykłych podatników elektroniczny podpis jest za drogi.

Zobacz: O czym trzeba pamiętać

Ministerstwo Finansów uznało więc, że konieczne jest wprowadzenie przepisów umożliwiających wypełnianie e-PIT-ów szerszemu gronu Polaków. Przedwczoraj prezydent Lech Kaczyński podpisał dokumenty wprowadzające tę zmianę w prawie. Ma ona wejść w życie jeszcze w tym tygodniu. Wczoraj zastępca dyrektora biura Ministra Finansów Szymon Milczanowski zapewniał, że stanie się to dziś.

Najpopularniejszy PIT online

Na razie w ten sposób (bez koniecznego podpisu) będzie można przesyłać najpopularniejszy PIT-37 z załącznikami PIT/O, PIT/D, PIT 2K, służący do rozliczania się osobom, którzy zarabiali m.in. na etatach, zleceniach albo dostawali emeryturę bądź rentę.

Przed rokiem złożyło go w sumie blisko 16 mln osób.

Zobacz: Jak bezbłędnie wypełnić PIT

System nas zidentyfikuje

- Urzędy skarbowe są przygotowane do przyjmowania zeznań PIT-37 drogą elektroniczną - informuje Agnieszka Jóźwin-Dalecka, rzecznik Izby Skarbowej w Opolu. -  Nowe rozwiązanie jest już technicznie przygotowane, gdyż bazuje na funkcjonujących do tej pory technologicznych rozwiązaniach.

Zobacz: Jakie potrzebujemy oprogramowanie

Zamiast podpisu system zidentyfikuje nas za pomocą nr. NIP, imienia i nazwiska, nr. PESEL, daty urodzenia, kwoty przychodu określonej w zeznaniu podatkowym za rok 2007. Rzecznik Izby jest jednak ostrożna w podawaniu terminu jego faktycznego wdrożenia. - Nastąpi to po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw znowelizowanej Ordynacji Podatkowej i odpowiednich przepisów wykonawczych - mówi. Przedstawiciel Ministerstwa Finansów mówił wczoraj, że odpowiednie dokumenty są w druku.

Zdaniem Agnieszki Jóźwin-Daleckiej takie rozwiązanie jest korzystne dla obydwu stron.

Podatnicy nie muszą chodzić od urzędu, nie płacą za elektroniczny podpis czy choćby za przesłanie formularza pocztą tradycyjną. Zapewne rozładuje to też ruch, jaki robi się w urzędach skarbowych tuż przed upłynięciem terminu składania zeznań - 30 kwietnia.

Zobacz: Z jakich ulg podatkowych możesz skorzystać

Wielu podatników odkłada tę sprawę na ostatni moment, a potem czekają w kolejkach. - Korzystanie z systemu e-Deklaracje usprawni też pracę urzędników skarbowych i poprawi jakość świadczonych przez nas usług - podsumowuje rzecznik opolskiej Izby.

Ile deklaracji w internecie

Popularność składanych przez interenet deklaracji powinna teraz wzrosnąć lawinowo.

W styczniu 2008 roku do urzędów skarbowych tą drogą wpłynęło zaledwie 131 dokumentów, podczas gdy w listopadzie ub.r. było ich 13,5 tysiąca (przedsiębiorcy muszą składać PIT co miesiąc).

Jeszcze inne potwierdzenie? Serwis internetowy, który wystartował w połowie lutego br., a na którym można za darmo rozliczyć PIT, w ciągu miesiąca odwiedziło 9 tys. osób, a zeznania za 2008 rok wypełniło 6,5 tys. Polaków. To niemal tyle samo, ile w całym okresie rozliczeniowym w ubiegłym roku.

Popularne portale internetowe także uruchamiają swoje serwisy do wypełniania druków.

Zdaniem ekspertów jeszcze około 80 proc. Polaków nie złożyło PIT-ów, a podatkowa gorączka zacznie się po świętach wielkanocnych.

Zobacz: Dni otwarte w urzędach skarbowych

Aby rozliczyć się elektronicznie, podatnik będzie musiał pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl interaktywny formularz PIT-37 albo specjalną aplikację.

Formularz trzeba będzie wypełnić w komputerze, a pola obowiązkowe do wypełnienia będą zaznaczone czerwoną ramką. Przy niektórych pojawią się „chmurki” z objaśnieniami. Wyliczenie np. kwoty podatku będzie następowało automatycznie.

Nie będzie też możliwości np. przekroczenia limitu ulg, bo zostanie to skorygowane.

Ułatwienie

Ze stron Ministerstwa Finansów i e-Deklaracji można też będzie ściągnąć specjalną aplikację do wypełniania PIT-ów. Ma ona ułatwić zarządzanie przygotowanymi do wysłania i wysłanymi formularzami. Można ją zainstalować w systemach Windows, Linux, Mac OS.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że w kolejnych latach przez sieć bez wymaganego bezpiecznego podpisu będzie można składać także inne PIT-y.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska