Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu ogranicza dostępność. Będą przyjmowane tylko najcięższe przypadki

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Archiwum nto
Szpital ginekologiczno-położniczy w Opolu przyjmuje tylko najcięższe przypadki patologii ciąży z całego województwa i ogranicza możliwości porodu kobietom spoza Opola i powiatu opolskiego, których ciąża przebiega prawidłowo.

W związku z sytuacją epidemiologiczną i decyzją wojewody opolskiego, szpital przy Reymonta w Opolu musi być gotowy do przyjęcia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Stąd decyzja, że w Klinicznym Centrum - do odwołania - będą przyjmowane przede wszystkim panie z najcięższymi przypadkami patologii ciąży z całego województwa opolskiego oraz kobiety rodzące poniżej 37 tygodnia ciąży. Szpital będzie też przyjmować panie rodzące lub po terminie porodu bez względu na tydzień i przebieg ciąży - przede wszystkim z powiatu opolskiego i samego Opola.

- Nasz szpital od ponad 20 lat, jako jedyny w województwie opolskim, jest szpitalem pełniącym opiekę medyczną zgodnie z III, czyli najwyższym poziomem opieki perinatalnej. Oznacza to, że do nas kierowane są i leczone najtrudniejsze przypadki związane z przebiegiem ciąży, zagrożeniem przedwczesnym urodzeniem oraz możliwymi do wystąpienia ewentualnymi komplikacjami podczas porodu, wynikającymi np. z ciąży mnogiej. W normalnym trybie pracy szpitala nie wprowadzaliśmy żadnych ograniczeń. Przyjmowaliśmy wszystkie panie zgłaszające się do porodu bez względu na miejsce zamieszkania oraz przebieg ciąży. Nie obowiązuje rejonizacja świadczenia usług, zatem nasz szpital - jako miejsce porodu - był wybierany przez panie z całego województwa. Zdarzały się także sytuacje, gdy przyjeżdżały do nas panie nawet z województw sąsiednich. Cieszy nas zaufanie pacjentek i wybór naszego szpitala na miejsce urodzenia dziecka (ponad 3 tysiące porodów w skali roku). Jednak w obecnej sytuacji - narastającego zagrożenia epidemiologicznego oraz konieczności zagwarantowania bezpieczeństwa naszym pacjentkom - zmuszeni jesteśmy do wprowadzenia takich ograniczeń - wyjaśnia Edward Puchała, dyrektor Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu.

- Szczególnie ważna jest obecnie informacja przekazywana pacjentkom przez lekarzy prowadzących ciąże. Apelujemy, aby w sytuacjach kiedy jest to możliwe, wskazywali paniom najbliższy możliwy szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym, w którym w konkretnych sytuacjach, uzależnionych od stanu i przebiegu ciąży, mogą panie bezpiecznie urodzić. Prosimy o wyrozumiałość - dodaje Iwona Nawrot-Szczepanik, rzecznik prasowy Klinicznego Centrum.

Dostępne w regionie szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi to:

  • Brzeskie Centrum Medyczne,
  • Krapkowickie Centrum Zdrowia,
  • Namysłowskie Centrum Zdrowia,
  • Szpital Powiatowy w Głubczycach,
  • Zespół Opieki Zdrowotnej w Oleśnie.

Te szpitale zapewniają opiekę nad fizjologicznie przebiegającą ciążą, porodem i połogiem oraz zdrowym noworodkiem, a także krótkotrwałą opiekę nad niespodziewanie występującą patologią ciąży.

Na Opolszczyźnie dostępny jest też ZOZ w Nysie, który w tej chwili jest jedynym w województwie opolskim szpitalem zapewniającym II poziom opieki perinatalnej, czyli opiekę nad patologią ciąży średniego stopnia. To oznacza, że powinny być do niego kierowane pacjentki, u których stwierdzono m.in. powikłania w okresie ciąży powyżej 32. tygodnia, wymagające leczenia stacjonarnego.

W przypadku wątpliwości można kontaktować się z lekarzem ginekologiem z Klinicznego Centrum pod numerem tel. 692 454 456 (najlepiej po godz. 15:00). Tam będzie można uzyskać wstępną informację, czy sytuacja ciężarnej wymaga przyjazdu do szpitala z III poziomem opieki perinatalnej.

W dalszym ciągu w szpitalu przy Reymonta w Opolu obowiązuje zakaz odwiedzin pacjentek oraz uczestnictwa w porodach rodzinnych.

Do godz. 18.00, w przypadkach koniecznych, istnieje możliwość dostarczenia hospitalizowanym pacjentkom niezbędnych rzeczy i przyborów. Należy je zostawić w punkcie informacyjnym znajdującym się na parterze szpitala ( należy podać imię i nazwiska oraz nr sali).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska