Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu wznawia porody rodzinne oraz zajęcia w Szkole Rodzenia

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Od 6 lipca Opolanki planujące narodziny swojego dziecka w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii mogą rodzić z udziałem osoby towarzyszącej. Opolski szpital wznawia też działalność Szkoły Rodzenia.

- Od dłuższego czasu otrzymywaliśmy sygnały świadczące o bardzo dużym zainteresowaniu wznowieniem porodów rodzinnych. Stwarzamy taką możliwość. Zagrożenie zakażeniem COVID- 19 nie minęło, zatem osoby towarzyszące przy porodach muszą spełnić wszystkie warunki, które określiliśmy w naszym regulaminie. Ostateczną decyzję o tym, czy mogą uczestniczyć w porodzie będzie podejmował personel medyczny –podkreśla Małgorzata Sobel, kierownik Działu Organizacji i Nadzoru w Klinicznym Centrum.

Porody rodzinne ze względu na pandemię będą się mogły odbywać po spełnieniu wszystkich zasad i warunków określonych w „Regulaminie porodów rodzinnych w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu”, wskazującym m.in., że uczestnictwo w porodzie z udziałem osoby towarzyszącej jest uzależnione od możliwości lokalowych, kadrowych i obłożenia sali porodowej. Oznacza to, że może się zdarzyć, iż poród rodzinny nie będzie możliwy mimo takiej decyzji rodzącej.

Ponadto porody z udziałem osoby towarzyszącej dotyczą tylko i wyłącznie porodów fizjologicznych, czyli odbywających się siłami natury. Osoba w nim towarzysząca musi m.in. mieszkać z rodzącą co najmniej 14 dni przed porodem, nie może budzić najmniejszych wątpliwości związanych za stanem zdrowia w kontekście COVID – 19, a podczas pobytu w szpitalu stosować środki ochrony osobistej.

Kliniczne Centrum od dzisiaj uruchomiło także zajęcia w Szkole Rodzenia, odbywające się w ramach projektu „Koordynowanie i kompleksowe wsparcie rodziny w zakresie poradnictwa specjalistycznego, profilaktyki, diagnostyki i niwelowania nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2”.

- Każdy cykl zajęć w Szkole Rodzenia przewiduje 10 spotkań, w którym może uczestniczyć 10 pań. Zajęcia wymagają wcześniejszych zapisów. W lipcu już niestety nie ma wolnych miejsc. Lista została zamknięta w ciągu jednej doby, co jedynie świadczy o dużym zapotrzebowaniu na edukację przedporodową. W drugiej połowie lipca uruchomimy nabór na zajęcia zaplanowane w sierpniu, na które już serdecznie panie zapraszamy – mówi Małgorzata Sobel.

Czy Polacy boją się Legionelli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie