Klinika Prawa WPiA Uniwersytetu Opolskiego na drugim miejscu w rankingu "Rzeczpospolitej"

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Pixabay
Uniwersytecka Studencka Poradnia Prawna Klinika Prawa WPiA UO, kierowana przez dr Magdalenę Gołowkin-Hudałę, ulokowała się na drugim miejscu w rankingu studenckich poradni prawnych „Rzeczpospolitej”. Wyróżniono ją za działalność w czasie pandemii w roku akademickim 2019/2020.

„Rzeczpospolita" wraz z Fundacją Uniwersyteckich Poradni Prawnych już po raz szósty ogłosiła ranking studenckich poradni prawnych.

Raporty z działalności kliniki przesyłane są co pół roku do Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych w Warszawie i na tej podstawie tworzy się ranking, który ocenia przede wszystkim działalność dodatkową poradni.

Pandemia wpłynęła na zmianę sposobu świadczenia pomocy prawnej w uniwersyteckich poradniach prawa. Sytuacja epidemiczna zmieniła również na zakres spraw, z jakimi zgłaszano się o pomoc. Podczas pandemii opolska klinika podjęła wiele działań umożliwiających zdalne udzielanie porad prawnych.

- Mijający rok akademicki zapisze się w naszej pamięci jako niezwyczajny i pełen niepokojów. Praca zdalna, zdalne udzielanie porad prawnych, wymagały więcej, niż zwykle, czasu i wysiłku. Izolacja zmusiła nas do zupełnie nowych form nauczania, działania oraz udzielania bezpłatnych porad prawnych – mówi Edyta Rzadkowska, koordynator ds. Klinki Prawa.

Klinika Prawa działa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego w trakcie trwania roku akademickiego od października do czerwca (wszystkie sprawy nadesłane drogą listowną oraz mailową w trakcie wakacji, będą rozpatrzone z początkiem października). Porad udzielają studenci prawa pod nadzorem merytorycznym prawników Wydziału.

Podstawowym celem opolskiej Kliniki Prawa jest niesienie pomocy ludziom, których nie stać na opłacenie adwokata lub radcy prawnego. Można tam uzyskać darmową poradę z zakresu prawa: rodzinnego i opiekuńczego, cywilnego, karnego, pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i postępowania administracyjnego.

W mijającym roku akademickim Klinika Prawa na UO podjęła wiele szereg dodatkowych działań, które zadecydowały o uzyskanej ocenie.

Poradnia zorganizowała m.in. IV ogólnopolską konferencję naukową „Dyskryminacja i jej przeciwdziałanie. Teoria i praktyka”, Maraton Pisania Listów z Amnesty International, „Warsztaty pisania pism procesowych” dla studentów działających także w klinice. Była patronem i współorganizatorem Kazusonaliów - ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przy udziale Rady Studenckiej WPiA UO, którego celem było rozwijanie umiejętności praktycznych studentów poprzez analizę tzw. studium przypadków i podjęcia próby zaproponowania ich rozwiązania z punktu widzenia prawnika.

Poradnia była partnerem XVIII Opolskiego Festiwalu Nauki, w ramach którego studenci działający w klinice zorganizowali w formie on-line symulację rozprawy.

Klinika Prawa współpracuje z opolskim Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, Powiatowym Urzędem Pracy. Dla Centrum Seniora w Opolu studenci poradni opracowali odpowiedzi na pytania prawne dotyczące m.in. darowizn, testamentu, spadku, dziedziczenia.

Drugie miejsce w rankingu poradnia prawna UO dzieli z poradniami z pięciu innych uczelni.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska