Klinika serca będzie walczyć w sądzie o zapłatę za nadlimity w nyskiej naczyniówce

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
W przesłanym nto oświadczeniu AHP podkreśla, że "Opolski Oddział Wojewódzki NFZ zapłacił za wszystkie bez wyjątku nadwykonania w 2015 roku publicznym i prywatnym podmiotom działającym w województwie opolskim bez wymogu udokumentowania charakteru ratującego życie i zdrowie tych procedur, z pominięciem oddziałów AHP w Nysie i Kędzierzynie Koźlu.
W przesłanym nto oświadczeniu AHP podkreśla, że "Opolski Oddział Wojewódzki NFZ zapłacił za wszystkie bez wyjątku nadwykonania w 2015 roku publicznym i prywatnym podmiotom działającym w województwie opolskim bez wymogu udokumentowania charakteru ratującego życie i zdrowie tych procedur, z pominięciem oddziałów AHP w Nysie i Kędzierzynie Koźlu. Archiwum Americam Heart of Poland
American Heart of Poland, właściciel Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, w tym nyskiej "naczyniówki" zapowiada, że należności za świadczenia udzielone tam ponad limit zawarty w umowie będzie dochodzić w sądzie.

AHP powoła się nie tylko na ratujący życie i zdrowie typ procedur, ale przede wszystkim poskarży się na nierówne traktowanie podmiotów przez opolski NFZ. W przesłanym nto oświadczeniu AHP podkreśla, że "Opolski Oddział Wojewódzki NFZ zapłacił za wszystkie bez wyjątku nadwykonania w 2015 roku publicznym i prywatnym podmiotom działającym w województwie opolskim bez wymogu udokumentowania charakteru ratującego życie i zdrowie tych procedur, z pominięciem oddziałów AHP w Nysie i Kędzierzynie Koźlu, co wskazuje na wyjątkowo szykanujące stanowisko NFZ względem AHP i nierówne traktowanie podmiotów w tym województwie przez poprzednie władze NFZ."

W odpowiedzi na to oświadczenie opolski NFZ podkreśla, że American Heart of Poland zawierając z NFZ umowę na udzielanie między innymi świadczeń w zakresie chirurgii naczyniowej w Nysie "zobowiązał się do przestrzegania planu rzeczowo-finansowego" Tymczasem "PAKS w Nysie nie wywiązał się z ciążących na nim zobowiązań umownych i w 2015 r. wygenerował olbrzymie nadwykonania, przekraczające 1000 proc. planu rzeczowo-finansowego".

"Przeprowadzona u świadczeniodawcy kontrola za 2015 r. wykazała, że 84,80 proc. zweryfikowanych świadczeń zostało niezasadnie zakwalifikowanych jako „ratujące życie”. Świadczeniodawca odwołał się od decyzji zespołu kontrolującego do prezesa NFZ, niemniej jednak odwołanie to nie zostało uwzględnione. Postępowanie kontrolne za 2015 r. nie zostało jeszcze zakończone. OOWNFZ wezwał świadczeniodawcę do weryfikacji poprawności oznaczenia świadczeń jako "ratujących życie".

Opolski NFZ zwraca też uwagę na fakt, że "decyzja o niedokonaniu płatności za nadwykonania za 2015 r. między innymi dla PAKS nie zamyka definitywnie sprawy dotyczącej sfinansowania zrealizowanych świadczeń, a jedynie odracza ją do czasu wyjaśnienia budzącej wątpliwości kwestii związanej z generowaniem olbrzymich nadwykonań i niepoprawnym oznaczaniu świadczeń jako ratujące życie.

NFZ przypomina również, że zgodnie z warunkami wypowiedzenia ośrodek w Nysie będzie realizował świadczenia do 31 października 2016 r. Dostęp do świadczeń zdrowotnych w zakresie chirurgii naczyniowej zapewnia Publiczny Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzkie Centrum Medyczne, al. W. Witosa 26, 45-418 Opole, tel. 77 45 20 111, a pacjenci mogą czuć się bezpieczni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska