Klinika serca w Kędzierzynie-Koźlu znów przyjmuje pacjentów. Wznawia konsultacje i zabiegi

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Wszyscy pacjenci przyjmowani na teren kliniki muszą przejść odpowiednią weryfikację poprzez ankietę triażową. Ponadto zostają poddani szybkim testom przesiewowym wykrywającym materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2, a także testom w kierunku grypy.

Klinika serca, która sąsiaduje z kozielskim szpitalem jednoimiennym, była nieczynna od połowa marca. Decyzją wojewody została włączona do tzw. rejestru "Covid" i przeznaczono ją do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem.

Dwa dni temu wojewoda zwolnił ją jednak z tego rejestru. Spółka American Heart of Poland w środę, 10 czerwca 2020, poinformowała o wznowieniu działalności.

Decyzja ta była zdeterminowana przede wszystkim dużym zapotrzebowaniem na hospitalizacje i konsultacje w trybie planowym - przyznaje Bartosz Sadowski, prezes zarządu American Heart of Poland. - Wznowienie przyjęć planowych w kardiologii jest sprawą pilną ze względu na bardzo dużą liczbę pacjentów w woj. opolskim oczekujących na przyjęcie. Nie możemy dopuścić do tego, aby doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, co jest możliwe, przy zbyt późno udzielonej pomocy osobom ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi.

Ze względu na trwającą epidemię koronawirusa, przy ponownym otwarciu kliniki wprowadzono daleko idące, ale niezbędne procedury bezpieczeństwa. Ponieważ funkcjonowała jako oddział zakaźny o profilu kardiologicznym, personel medyczny został zbadany na obecność koronawirusa. Wszystkie pomieszczenia zostały gruntownie zdezynfekowane.

Obecnie wszyscy pacjenci przyjmowani na teren kliniki muszą przejść odpowiednią weryfikację poprzez ankietę triażową. Ponadto zostają poddani szybkim testom przesiewowym wykrywającym materiał genetyczny wirusa SARS-CoV-2, a także testom w kierunku grypy.

Rejestracja odbywa się zdalnie, a pacjenci są umawiani indywidualnie, w odstępach 30-minutowych. Bezpośrednio przed przyjęciem pacjenta personel medyczny przeprowadza badania wstępne:

  • pomiar temperatury
  • saturacji
  • ciśnienia krwi
  • kontrolę oddechu

Ostateczną decyzję o przyjęciu na oddział podejmuje lekarz po przeprowadzeniu ankiety kwalifikacji, w której ocenia pacjenta pod kątem objawów klinicznych zakażenia. Pomieszczenia, w których będą odbywać się przyjęcia pacjentów, zostaną poddane każdorazowo procesowi dezynfekcji. Wszyscy pacjenci zobowiązani są do noszenia maseczek i dezynfekcji rąk.

Na razie nie wiadomo, czy przesuną się w czasie zabiegi zaplanowane na kolejne miesiące. Spółka American Heart of Poland poinformuje o tym najszybciej, jak będzie to możliwe.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska