Kłodnica. Nazwa pochodzi od kłód

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Kąpielisko w Kłodnicy przez kilkadziesiąt lat przyciągało amatorów plażowania z całego Górnego Śląska. Niestety, w latach 90. popadło w ruinę.
Kąpielisko w Kłodnicy przez kilkadziesiąt lat przyciągało amatorów plażowania z całego Górnego Śląska. Niestety, w latach 90. popadło w ruinę.
Kłodnica miała być kiedyś centrum miasta. To tam przez wiele lat mieścił się jeden z najlepszych na Śląsku kompleksów basenowych.

Historycy twierdzą, że Kłodnica istniała już w XIV wieku. Mieszkańcy osiedlali się nad rzeką, płynącą z terenu dzisiejszego Śląska i wpadającą do Odry. Nazwa Kłodnica wzięła się prawdopodobnie od spławianych tą drogą drewnianych kłód.

Do końca XVIII wieku miejscowość niczym szczególnym się nie wyróżniała. Potem znalazła się na trasie Kanału Kłodnickiego, który był jedną z największych ówczesnych inwestycji przemysłowych i na wiele lat połączył Górny Śląsk ze Śląskiem Opolskim.

Kłodnica się rozwijała i właśnie dlatego już ponad 100 lat temu powstał tam kryty 50-metrowy basen. - Mieszkańcy Koźla i Kłodnicy mogli z niego korzystać przez cały rok. Został zbudowany dla pracowników papierni przez właściciela fabryki celulozy (Zellstoffabrik Waldhof Werke Cosel) - mówi Bogusław Rogowski, emerytowany dziennikarz.

Kolejną wielką inwestycją w Kłodnicy była kąpielisko leśne (Waldbad) usytuowane niedaleko Kanału Gliwickiego, który z kolei zastąpił przestarzały i płytki Kanał Kłodnicki. Był w nim duży 35-metrowy basen z trampolinami, płytszy basenik dla dzieci i kilka brodzików. Było ono bardzo licznie odwiedzane przez mieszkańców powiatu kozielskiego, jak również gości z Górnego Śląska. Z powodzeniem prosperowało ono do czasu, kiedy to Kłodnica była jeszcze samodzielną gminą (działo się to w latach 1945-1954 i 1973-1975.) Po włączeniu jej do aglomeracji kędzierzyńsko-kozielskiej kąpielisko to zaczęło podupadać. Było coraz mniej chętnych do korzystania z basenów, gdyż na osiedlu Azoty fabryka nawozowa wybudowała pierwszy w województwie opolskim basen z podgrzewaną wodą.

W latach 70. planowano, że Kłodnica stanie się centrum połączonego Kędzierzyna-Koźla. Planów tych jednak nie zrealizowano, a większość terenu tego osiedla stanowią dziś pola i lasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska