Klucz do matury

  Fot. Sławomir Mielnik

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Jeśli prawdziwy egzamin będzie taki jak próbny, to da się go zdać - uznali wczoraj opolscy licealiści.
  II LO w Opolu. Luz było widać i na twarzach, i w ubiorach. Tylko gdzieniegdzie migały białe koszule i krawaty.

  II LO w Opolu. Luz było widać i na twarzach, i w ubiorach. Tylko gdzieniegdzie migały białe koszule i krawaty. ©Fot. Sławomir Mielnik

  Próbna matura, do której na Opolszczyźnie przystąpiło ponad osiem tysięcy uczniów ogólniaków i liceów profilowanych, rozpoczęła się w samo południe od pisemnego egzaminu z języka polskiego.
  W II LO w Opolu, gdzie maturę będzie zdawać 350 uczniów, tuż przed godziną dwunastą pod salami egzaminacyjnymi kłębił się rozgadany tłum młodzieży. Nie było widać zdenerwowania.

  - Luz, luz. To tylko próba - odpowiadali uczniowie, pytani o nastroje.
  Luz było widać także w ubiorach. Tylko gdzieniegdzie migały białe koszule i krawaty.
  - Sama im mówiłam, żeby się ubrali jak zwykle. Po co się pocić w garniturach - tłumaczyła Maria Romanowska, wicedyrektor II LO.
  Punktualnie o dwunastej uczniowie dostali arkusze z poziomu podstawowego. Najpierw musieli się wykazać rozumieniem czytanego tekstu - był to dwugłos o tolerancji - i odpowiedzieć na 14 pytań.
  W drugiej części musieli napisać wypracowanie na wybrany temat. Jeden wymagał porównania dwóch pokoleń na podstawie manifestów poetyckich Adama Mickiewicza i Kazimierza Przerwy-Tetmajera, a drugi kazał się zastanowić nad przyczyną porażki Wokulskiego.

  Na wypisanie się mieli 170 minut i po krótkiej przerwie mogli przystąpić do poziomu rozszerzonego, trwającego 130 minut. W II LO zrobiła tak większość uczniów. Nawet ci, którzy nie planują zdawać go w maju, chcieli się sprawdzić.
  Tu również były dwa tematy do wyboru - analiza i interpretacja wiersza Adama Zagajewskiego oraz wypracowanie o kobiecym stylu zachowania na podstawie fragmentów powieści Bolesława Prusa i Stefana Chwina.

  Większość uczniów wychodziła z sal z mocnymi rumieńcami. Na ogół byli zadowoleni. Powtarzała się opinia, że jeśli prawdziwa matura będzie podobna do próbnej, to powinno być w porządku. Teksty do analizy się podobały, miłym zaskoczeniem była mniejsza niż w arkuszach ćwiczeniowych liczba pytań. Trudności nie sprawiły także tematy wypracowań.
  Jedyne, czego uczniowie się boją, to czy ich odpowiedzi trafią w oczekiwania egzaminatorów, zapisane w tzw. kluczu odpowiedzi, którym będą się posługiwać sprawdzający.
  Ów klucz to ścisłe wyliczenie, co powinno zawierać wypracowanie, zarówno od strony treści, jak i formy, i ile punktów za co można przyznać. Ocenianie pracy polega na wyszukiwaniu w niej żądanych informacji.

  Sprawa oceniania według klucza nie daje też spokoju nauczycielom polonistom.
  - Klucz jest bazą. Nie możemy sobie pozwolić na żadne indywidualne podejście, tymczasem w przedmiotach humanistycznych ocena pracy jest bardzo trudna - uważa Jolanta Toll. - To nie matematyka, gdzie dwa dodać dwa zawsze jest cztery. Najtrudniej jest przy poezji. Tu naprawdę można się pokłócić, za co przyznać punkty. Nie wiem, czy posługując się gotowym kluczem można w pełni obiektywnie ocenić pracę.

  Dzisiaj na próbnej maturze egzamin z języka obcego. Trzy czwarte opolskich uczniów wybrało angielski, a prawie jedna czwarta niemiecki. Tylko nieliczni zmierzą się z francuskim i rosyjskim.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo