Kluczborek i Wałczyn - tak nazywały się nasze miasta [zdjęcia]

Mirosław Dragon
Skąd się wzięła nazwa Kluczborek? Na jej ślad natrafiamy już w XVIII wieku w pruskim dokumencie. W rozporządzeniu króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego z 1750 roku wymienione są nazwy śląskich miejscowości. Dokument spisany jest  w języku polskim. W spisie są również nasze miasta: KLUZBOREK, WAŁCZYN, Dobrydzień (czyli Dobrodzień), Landzberg albo Gorzowo (czyli Gorzów Śląski), Byczyna.
Skąd się wzięła nazwa Kluczborek? Na jej ślad natrafiamy już w XVIII wieku w pruskim dokumencie. W rozporządzeniu króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego z 1750 roku wymienione są nazwy śląskich miejscowości. Dokument spisany jest w języku polskim. W spisie są również nasze miasta: KLUZBOREK, WAŁCZYN, Dobrydzień (czyli Dobrodzień), Landzberg albo Gorzowo (czyli Gorzów Śląski), Byczyna. Śląska Biblioteka Cyfrowa, oprac. Mirosław Dragon
Rok 1945 był przełomem dla naszych miast - przesunęły się granice, zmieniły państwa i urzędowy język. Kreuzburg zmienił jednak najpierw nazwę na Kluczborek, a dawny Konstadt na Wałczyn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska