Kluczbork po latach znowu ma browar. Ze starego został tylko komin [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Browar Miastolas stworzyli (na zdjęciu od lewej) Michał Rawski i Tomasz Kirsz.
Browar Miastolas stworzyli (na zdjęciu od lewej) Michał Rawski i Tomasz Kirsz. Browar Miastolas
Stary browar w Kluczborku mieścił się obok zamku, czyli dzisiejszego muzeum. Nowy browar warzy piwo kraftowe, czyli rzemieślnicze.

Dzisiaj z produkcji piwa na północy Opolszczyzny słynie oczywiście Namysłów.

Dawniej jednak, w XIX i jeszcze w pierwszej połowie XX wieku, słynny był również Browar Kluczbork (czy raczej Kreuzburg, bo tak wówczas nazywało się miasto nad Stobrawą).

W 1816 roku Kluczbork stał się stolicą powiatu. Budowa linii kolejowych i sieci dróg przyczyniła się do rozwoju przemysłowego Kluczborka w drugiej połowie tego stulecia i dalej na przełomie XIX i XX wieku. W mieście zbudowano browar, drukarnię, przędzalnię, cukrownię, cegielnię, rzeźnię, fabryka mebli oraz zakład wyrobów metalowych.

- Kluczborski browar słynął z dobrej jakości warzonego piwa - podkreśla Kazimierz Stefańczyk, miłośnik historii Kluczborka.

Dzisiaj jedynym śladem po dawnym kluczborskim browarze jest duży ceglany komin, stojący obok zamku, czyli dzisiejszego Muzeum im. Jana Dzierżona.

Po stu latach Kluczbork ma nowy browar Miastolas, który warzy piwo kraftowe, czyli rzemieślnicze.

- Otworzyliśmy pierwszy rzemieślniczy browar w Kluczborku, tworzący piwa kraftowe w różnych gatunkach - mówi Michał Rawski. - Ostatni browar działał tu dziesiątki lat temu, więc wracamy do piwowarskich tradycji miasta.

Michał Rawski z Kluczborka ma 24 lata i jest piwowarem domowym, finalistą ogólnopolskiego konkursu na najlepsze piwo domowe.

- Swoją pracę magisterską na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu poświęciłem analizie rynku piwa w Polsce i zmianom, jakie na nim zachodzą. Tytuł pracy brzmiał „Finansowanie społecznościowe w branży piwa rzemieślniczego w Polsce” - mówi Michał Rawski. - Piwa domowe warzę już od czterech lat. Cały czas dopracowuję receptury oraz badam możliwości zastosowania niestandardowych dodatków. Kolejne warki powstające w browarze domowym w Kluczborku, będą stanowiły zaplecze testowe dla browaru Miastolas.

Skąd nazwa browaru Miastolas?
- Bo Kluczbork to wyjątkowe miejsce, gdzie miasto bezpośrednio łączy się z lasem - wyjaśnia Michał Rawski. - W dzisiejszych czasach wzrasta znaczenie ekologii, coraz więcej zieleni pojawia się w przestrzeni miejskiej. Oprócz warzenia piwa mamy jeszcze jeden cel: chcemy produkować ekologicznie, promować, inspirować i być aktywną częścią zielonych zmian.

Gdzie mieści się nowy browar w Kluczborku?

- Jest to browar kontraktowy, dzierżawimy miejsce na produkcję w jednym z najnowocześniejszych browarów kraftowych we Wrocławiu- wyjaśnia założyciel Miastolasu. - Ale docelowo, w przyszłości naszym marzeniem jest, że zbudować budynek browaru w Kluczborku!

Nowe kluczborskie piwa noszą fantazyjne nazwy: Tańczący Wilk, Luźny Łoś, Zakochany Lis czy Sowa na Rowerze.
- Wszystkie kolejne nazwy związane będą z lasem i przyrodą - dodaje Michał Rawski.

Kluczborski piwowar razem z lokalnym przedsiębiorcą Tomaszem Kirszem utworzyli w centrum miasta Urban Garden by Browar Miastolas, czyli ogród miejski na zielonym skwerze przy rynku.
- Robimy tam nowe nasadzenia, ma to być zielone miejsce w samym sercu Kluczborka - podkreśla Tomasz Kirsz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska