Kluczbork też miał sportowych mistrzów i idoli. Historia sportu w Kluczborku

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wystawa „Zdarzyło się przed Rio na igrzyskach/ Zdarzyło się przed Rio w Kluczborku” .
Wystawa „Zdarzyło się przed Rio na igrzyskach/ Zdarzyło się przed Rio w Kluczborku” . Zdjęcia z wystawy. fot. Mirosław Dragon
Historię kluczborskiego sportu w pigułce pokazano na wystawie w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kluczborku.

Kluczborska wystawa zatytułowana jest „Zdarzyło się przed Rio na igrzyskach/ Zdarzyło się przed Rio w Kluczborku” . Jej autorami są Waldemar Bochenek i Joanna Jacukiewicz.

Oprócz najsłynniejszych polskich olimpijczyków przedstawia także najlepszych kluczborskich sportowców.

Kluczborskie tradycje sportowe sięgają zaś jeszcze czasów niemieckiego Kreuzburga sprzed czasów I wojny światowej. W 1910 roku założono tutaj pierwszy klub piłkarski FC National Kreuzburg. Było to rok przed powstaniem Polonii Warszawa, najstarszego istniejącego klubu ze stolicy Polski!

Drugim przedwojennym kluczborskim klubem był SpVgg 1911 Kreuzburg. Klub ten rozgrywał mecze na wybudowanym w 1928 roku stadionie im. Friedricha Ludwiga Jahna. Później z tego stadionu korzystał Metal Kluczbork, a dzisiaj I-ligowy MKS (oczywiście, stadion został w międzyczasie przebudowany i zmodernizowany).

W 1935 roku na stadionie im. Jahna rozegrano niemiecko-polski mecz między SpVgg 1911 Kreuzburg a Polonią Kępno. Kluczborska drużyna wygrała 4:2. Chociaż mecz rozgrywano już w nazistowskich Niemczech pod panowaniem Hitlera, czasy były jeszcze dalekie od wrogości. Przed mecze m nie tylko odegrano hymn Polski, ale także uczczono minutą ciszy zmarłego 12 maja 1935 roku marszałka Józefa Piłsudskiego.

Historia polskiego sportu w Kluczborku rozpoczęła się w 1945 roku. Pierwszym polskim klubem była u nas Cresovia Kluczbork. W 1946 roku drużyna rozpoczęła rozgrywki w opolskiej klasie A, rywalizując m.in. z Odrą Opole i Lwowianką Opole.

W 1947 roku Cresovia połączyła się z Kluczborskim Klubem Sportowym, tworząc Kolejarza Kluczbork.

Najbardziej zapaleni kluczborscy kibice do dzisiaj pamiętają wybitnych kluczborskich powojennych piłkarzy. Jerzy Linowski i Ryszard Smolnik powołani zostali do kadry narodowej juniorów, prowadzonej przez samego Kazimierza Górskiego! Bardzo popularny wśród kluczborskich kibiców był zmarły w tym roku Edward „Dziunek” Swoboda, piłkarz Cresovii i KKS-u.

Innym wybitnym kluczborskim piłkarzem był Jerzy Gołębiowski, który przeszedł do I-ligowej Odry Opole i stamtąd był powoływany na sparingowe mecze reprezentacji Polski przed Mistrzostwami Świata w 1974 roku.

Piłkarzem I-ligowym i 4-krotnym reprezentantem Polski był również Edward Załężny. Był wychowankiem KKS-u, już w wieku 19 lat trafił do Stali Mielec, później grał także w Legii Warszawa, z którą dwukrotnie zdobył Puchar Polski. Karierę zakończył w polonijnym klubie Wisła Chicago.

Lata 70. były w Kluczborku dekadą dominacji klubu Meta;l (założonego w 1961 roku). Nowy klub w latach 1970-71 dwukrotnie wywalczył wicemistrzostwo Polski juniorów. Do młodzieżowej reprezentacji Polski trafili z Kluczborka dwaj piłkarze: Helmut Forreiter i Wiesław Nakonieczny.

25 października 1970 roku na stadionie Metalu rozegrano mecz reprezentacji juniorów Polska-Czechy. Mecz zakończył się remisem 0:0, a zagrał w nim Krystian Blana z Metalu, który później był zawodnikiem Ruchu Chorzów.

Dzisiaj nie ma już Metalu ani KKS-u. W 2003 roku rozpoczęła się era MKS-u Kluczbork. Klub występuje w I lidze, a jego najwybitniejszym piłkarzem bez wątpienia był Waldemar Sobota, 17-krotny reprezentant Polski, który grał w MKS w latach 2007-2010.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska