Kluczbork. W zabytkowej kamienicy powstała szwalnia. Nadzór budowlany wydał decyzję w tej sprawie

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zabytkowa kamienica przy placu Niepodległości 2 w Kluczborku, w której otwarto szwalnię/ zakład krawiecki.
Zabytkowa kamienica przy placu Niepodległości 2 w Kluczborku, w której otwarto szwalnię/ zakład krawiecki. fot. Mirosław Dragon
Sprawę zgłosili mieszkańcy kamienicy, skarżący się na hałas maszyn szwalniczych. W zakładzie kontrolę przeprowadził Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego i wydał postanowienie w tej sprawie.

O sprawie pisaliśmy na początku marca. W byłym zakładzie fotograficznym w centrum Kluczborka powstała szwalnia, po krótkim czasie jej nazwę zmieniono na pracownię krawiecką.

- To nie jest tak naprawdę szwalnia, tylko usługi krawieckie - wyjaśniała Marta Ciesielska, właścicielka zakładu. - Pracują tam 4 osoby. Robią poprawki krawieckie oraz szyją pokrowce na meble. Dostajemy wykrojony materiał, w zakładzie tylko go szyjemy.

Sąsiedzi skarżyli się jednak na hałas maszyn.

- To tak, jakby u sąsiada był remont, co też jest uciążliwe. Ale remont kilka dni, a my mamy to od kilku miesięcy cały czas! - mówi Aleksandra Pośpiech, która mieszka na pierwszym piętrze kamienicy nad zakładem.

Również sąsiedzi z trzeciego piętra skarżyli się, że hałas i drgania od pracujących maszyn są wyczuwalne i uciążliwe także u nich.

Sprawę zbadał Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Inspektorzy 23 lutego przeprowadzili kontrolę w lokalu w kamienicy przy placu Niepodległości 2. Ustalili, że w lokalu na parterze zabytkowej kamienicy jest 7 maszyn krawieckich.

Nowa właścicielka kupiła w grudniu 2020 r. były zakład fotograficzny, w którym po jego zamknięciu mieścił się komis z artykułami dziecięcymi.

Inspektorzy sprawdzili też, że nowa właścicielka lokalu użytkowego w centrum Kluczborka ma wprawdzie firmę zajmującą się produkcją gotowych wyrobów tekstylnych, ale firma zarejestrowana jest w Proślicach (w gminie Byczyna).

Właścicielka zakładu nie miała pozwolenia dotyczącego użytkowania lokalu w zabytkowej kamienicy jako szwalni czy zakładu krawieckiego.

Nadzór budowlany uznał, że nowa właściciela zmieniła sposób użytkowania lokalu bez zgłoszenia tego do administracji architektoniczno-budowlanej, co stanowi naruszenie Prawa budowlanego.

W związku z tym nadzór budowlany wydał postanowienie o wstrzymaniu użytkowania tego lokalu.

Właścicielka zakładu musi teraz okazać pełną dokumentację w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego, m.in. ekspertyzę techniczną, a także zaświadczenie burmistrza o zgodności użytkowania lokalu z planem zagospodarowania przestrzennego.

Jeśli właściciela zbierze wszystkie te dokumenty, nadzór budowlany ustali wysokość opłaty legalizacyjnej.

Zabytkowa kamienica przy placu Niepodległości w Kluczborku

Charakterystyczna kamienica z czerwonej pruskiej cegły i z wieżyczką przy placu Niepodległości 2 w Kluczborku została zbudowana w 1875 roku.

Kluczbork wówczas był niemieckim Kreuzburgiem, a adres, pod którym zbudowano kamienicę, brzmiał Nachodplatz. Tę niemiecką nazwę nadano jednak dopiero w 1867 roku. Upamiętniała ona stoczoną rok wcześniej bitwę pod Nachodem, w której Prusacy pokonali Austriaków. W bitwie tej walecznością odznaczył się szwadron 2. Śląskiego Pułku Dragonów, stacjonujący w Kluczborku, stąd pomysł na przemianowanie placu.

- Dawniej plac leżący przed murami Kluczborka nazywani wieki placem Solnym. Był to teren przeznaczony do sprzedaży soli przywożonej z żup krakowskich - informuje Janina Baj, była dyrektorka Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku i autorka książki „Kluczbork na dawnej pocztówce".

W 2009 roku XIX-wieczną kamienicę przy placu Niepodległości 2 wraz z przyległymi od północno-wschodniej strony murem z otworem bramnym wpisano do rejestru zabytków.

Zabytkową kamienicę przy placu Niepodległości (wówczas Nachodplatz) w Kluczborku zbudowano w 1875 roku.
Zabytkową kamienicę przy placu Niepodległości (wówczas Nachodplatz) w Kluczborku zbudowano w 1875 roku. fot. Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska