Kluczbork z nagrodą za najlepszą przestrzeń publiczną

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Odrestaurowana kamienica na kluczborskim Rynku.
Odrestaurowana kamienica na kluczborskim Rynku. Mirosław Dragon
Burmistrz Kluczborka odebrał dziś nagrodę marszałka w konkursie na "Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Opolskiego 2013".

Na rewitalizację miasto przeznaczyło w ostatnim czasie ponad 7,6 mln zł, zdobywając unijne dofinansowanie na dwa projekty.

Obejmowały one remont ratusza, dróg i kanalizacji deszczowej wokół rynku, parku miejskiego oraz elewacji 14 budynków należących do wspólnot mieszkaniowych.

Wyróżnienie specjalne otrzymało miasto Opole za budowę bulwarów spacerowych nad kanałem Młynówka.

Trzy wyróżnienia komisja konkursowa (złożona z urbanistów i architektów) przyznała gminie Krapkowice za zagospodarowanie skweru przy ulicy Łąkowej w Żywocicach, gminie Strzeleczki za przebudowę rynku w Strzeleczkach i gminie Niemodlin za przebudowę dróg gminnych śródmieścia Niemodlina.

Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic mówi, że dzięki temu, że w prace przy zagospodarowywaniu wspólnych miejsc angażują się mieszkańcy, czują się też oni bardziej odpowiedzialni za publiczną przestrzeń.

- Kiedyś wspólne oznaczało niczyje, dziś coraz bardziej postrzegane jest jako nasze - ocenia Kasiura. - Nagrody przyznawane przez zewnętrzne komisje powodują, że miejscowi bardziej doceniają to, jak zmienia się nasza najbliższa okolica.

W konkursie dla internautów numerem 1 okrzyknięto zabytkową Forteczną Wieżę Ciśnień w Nysie po remoncie. Otwarto ją we wrześniu tego roku. W pustym szybie zamontowano windę prowadzącą na taras widokowy. W tylnej ścianie wieży powstała ściana wspinaczkowa.

Konkurs na najlepszą przestrzeń publiczną organizowany jest przez opolski urząd marszałkowski od 2008 r. Tegoroczny konkurs jest jego 6. edycją. Dotychczas opolskie samorządy zgłosiły do niego łącznie 121 projektów, spośród których 27 zostało nagrodzonych i wyróżnionych.

- Udana przestrzeń publiczna nie tylko jest piękna, ale też przyciąga ludzi - mówił prof. Tomasz Ossowicz, urbanista miasta Wrocławia. - Ci ludzie sprawiają, że w tej przestrzeni chcą lokować się restauracje, banki, prestiżowe obiekty biznesowe, a to z kolei wpływa na rozwój gospodarczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska