Kluczborska Bajka daleka od bajki. Wandale niszczą, chuligani sikają, a do kamer pokazują środkowe palce

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zniszczenia w Centrum Kluczborska Bajka
Zniszczenia w Centrum Kluczborska Bajka fot. UM Kluczbork
Zniszczone tereny pofabryczne Fampry w Kluczborku za miliony złotych przebudowano na miejsce rozrywki. A teraz Centrum Kluczborskie Bajka jest systematycznie dewastowane.

Środa, 24 marca, kluczborskie kino Bajka na swojej stronie internetowej alarmuje: „Kolejne złe wieści z Kina Letniego. Zniszczony ekran, ławki, scena!". To nie pierwszy taki smutny komunikat.

Piątek, 26 marca, nikt już nie miał chyba siły pisać informacji, ale pojawiły się kolejne zniszczenia: zniszczona, pogięta ławka, powyrywana kostka.

- Niszczą też w innych miejscach, nawet pod samymi kamerami. Bezkarni, bezrozumni, chronieni przez RODO. Młodzież, dzieci, dorośli. Szkoda, bo piękne to miejsce przy Bajce - piszą pracownicy kina Bajka.

Zniszczony został ekran kina letniego na tylnej ścianie budynku świetlicy środowiskowej Parasol. Dziury są też na kompozytowej nawierzchni przy kinie letnim. Nie pierwszy raz połamane zostały ławki kina letniego.

Problem w tym, że Centrum Kluczborka Bajka znajduje się w niewidocznym z ulicy zaułku (między kinem Bajka a halą sportową OSiR). Rekreacyjne centrum powstało w ramach rewitalizacji Kluczborka na 1,5-hektarowym terenie dawnej Fampry przy ul. Piłsudskiego.

Teren jest mało widoczny, co zachęca chuliganów do wandalizmów.

- Zamontowane zostały tam cztery dodatkowe kamery monitoringu. Działają również na podczerwień, czyli rejestrują obraz również po zmroku. Są podłączone bezpośrednio do systemu straży miejskiej i policji. To powinno pomóc - mówi wiceburmistrz Dariusz Morawiec.

Niektórzy chuligani drwią sobie jednak nawet z kamer monitoringu.

- W zeszłym tygodniu młodzież zerwała z budynku z kina kawałek rynny. Taką mieli zabawę. Potem chłopcy się wysikali, a dziewczyna pokazała do kamery środkowy palec - mówią pracownicy kina. - Czy możemy pokazać bohaterkę tego nagrania z kamery monitoringu? Nie możemy, takie czasy!

- Skąd biorą się kolejne akty wandalizmu? Z bezkarności! - dodają pracownicy kina Bajka. - Dwa lata temu uczennice napisały na murze wulgarne napisy. Była to głośna sprawa, rodzice tych uczennic mieli pokryć koszty malowania. Ale nikt nie zapłacił, zniszczenia naprawiono z publicznych pieniędzy!

Rewitalizacja terenu dawnej Fampry

Zagospodarowanie terenu poprzemysłowego dawnej Fampry było częścią II etapu rewitalizacji Kluczborka, na którą miasto dostało dotację z Unii Europejskiej.

Z dawnych sypiących się hal fabrycznych pozostawiono tylko dwa budynki, które były w najlepszym stanie. Resztę ruder wyburzono. Dzięki temu powstał duży plac, na którym urządzono: miasteczko ruchu drogowego, siłownię zewnętrzną i duży plac zabaw. Na 1,5 hektarowym terenie zasadzono też 70 drzew.

W największym budynku w nowym Centrum Integracji Społecznej powstał Zakład Aktywności Zawodowej dla osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Od przodu budynku urządzono też kawiarnię kinową, która zostanie uruchomiona zaraz po zniesieniu lockdownu związanego z pandemią koronawirusa.

Naprzeciwko budynku ZAZ-u jest drugi wyremontowany budynek. Mieszczą się tam świetlice środowiskowe Parasol 1 i Parasol 2. Duża ściana Parasola pełni rolę ekranu w kinie plenerowym.

Zobacz budynek dawnej Fampry przed i po remoncie (przesuń suwakiem na zdjęciu):

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska