Koalicja dla Czystego Powietrza w Opolu walczy o uchwałę antysmogową dla województwa

Redakcja
Miasta o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w województwie opolskim to Kędzierzyn-Koźle, Zdzieszowice, Opole, Nysa, Olesno i Kluczbork.
Miasta o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w województwie opolskim to Kędzierzyn-Koźle, Zdzieszowice, Opole, Nysa, Olesno i Kluczbork. Archiwum
Podobną mają już w Małopolsce, pracują nad nimi samorządy śląski i dolnośląski.

Praktycznie codziennie w opolskich miastach dochodzi do tzw. pików, czyli przekroczeń norm zawartości w powietrzu zanieczyszczeń, głównie pyłów zawieszonych. Np. w sobotę o godzinie 20.00 w Opolu odnotowano ponad 100 mikrogramów/m3 (norma dobowa to 50 mikrogramów na m3).

- Nawet jeśli w skali doby normy nie są przekroczone, to owe piki powodują, że w danym momencie dusimy się, duszą się nasze dzieci, odczuwamy wzmożone dolegliwości układu oddechowego oraz większą zapadalność na choroby nowotworowe i układu krążenia - wyjaśnia ekolożka dr Krystyna Słodczyk z Koalicji dla Czystego Powietrza w Opolu. - To są naukowo potwierdzone fakty. Samorząd nie może tego nie zauważać. Trzeba działać w trosce o zdrowie i życie mieszkańców. Tak to robią samorządy śląski i dolnośląski.

Szczególnie zła jest sytuacja na terenie Kędzierzyna-Koźla, Zdzieszowic, Opola, Nysy, Olesna, Kluczborka. - Złożyliśmy w piątek w sekretariacie marszałka województwa wniosek o podjęcie działań zmierzających do powstania tzw. uchwały antysmogowej w województwie opolskim - informuje Jarosław Pilc z Koalicji. Co ciekawe, marszałek Andrzej Buła twierdził wczoraj, że „wpływu takiego dokumentu nie odnotowano”, ale on nie odcina się od proekologicznych działań, bo są potrzebne.

CZYTAJ Przez dym z kominów Opolanie żyją rok krócej

- Uchwała antysmogowa winna określać, jakie paliwo można stosować w naszym województwie oraz jakie instalacje grzewcze są dopuszczalne w naszych gospodarstwach - uzasadnia Pilc. - Praca nad taką uchwała trwa miesiącami, więc najwyższy czas ją zacząć.

Rzecz w tym, aby w konkretnej perspektywie czasowej, np. w ciągu 2-3 lat - wyeliminować tzw. śmieciuchy (piece starego typu opalane najtańszym i najbardziej zanieczyszczającym powietrze miałem oraz węglem, a nawet śmieciami). To one są odpowiedzialne za emisję do powietrza pyłów zawieszonych.

Koalicja stara się zainteresować problemem także samorządy miast. Zwróciła się o wsparcie pomysłu z uchwałą antysmogową do prezydentów Opola i Kędzierzyna-Koźla. W drugim przypadku spotkali się ze zrozumieniem. Dwa tygodnie po spotkaniu z działaczami Koalicji prezydent Kędzierzyna-Koźla przygotowała projekt uchwały RM zawierającej m.in. apel do sejmiku województwa o podjęcie takich prac przez sejmik województwa.

- Będzie to mocne wsparcie naszej inicjatywy - mówi Jarosław Pilc.

Radni Kędzierzyna mają głosować nad tą uchwałą w czwartek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska