Kobieta jest murzynem świata - komentarz Tomasza A. Żaka

Tomasz A. Żak
Czy ktoś pamięta piosenkę Johna Lennona o takim właśnie tytule? Było to pół wieku temu. Oczywiście, tą piosenką, były już wówczas Beatles, kontynuował swoją „misję” herolda rewolucji kulturowej, która m.in. postawiła sobie za cel dekonstrukcję roli kobiety w życiu zawodowym, w rodzinie. Tak, udało się wmówić niewiastom, że są „murzynami”, czyli – według Lennona - „niewolnicami niewolników”. Marksistowska rewolucja „wyzwoliła” więc kobietę z kobiecości, czyniąc z niej „konglomerat wymieszanych skrawków, kupę śmiecia”. Takimi właśnie słowami pisze o sobie Sylwia Plath, uznawana dzisiaj za „ikonę” feminizmu.

To m.in. fragmenty tekstów Plath stały się kanwą scenariusza najnowszej premiery mojego Teatru Nie Teraz, pt. „Intensywność szkła poza percepcją”. Ten psychodeliczny tytuł ma swoje odwołanie do drugiej inspiracji dramatycznej przedstawienia, czyli do życiorysu innej nieszczęśliwej artystki – Janis Joplin. Nie przypadkiem więc naszą bohaterką jest rockowa wokalistka, bo artystyczna scena ukazuje najdokładniej, co zrobiono kobiecie poddanej presji fałszywych ambicji („Musisz odnieść sukces!”) i równie zakłamanego stylu życia, w którym bożkiem jest seksualność.

Mamy więc okaleczony psychicznie singiel, który już nie potrafi kochać: być dziewczyną, matką, córką, żoną. W konsekwencji nienawidzi wszystkich i postrzega ich jako wrogów. Wrogami są nawet własne dzieci. Takie niewiasty, która wypierają swą tożsamość, spotkamy dzisiaj nie tylko w korporacyjnych salonach czy na „marszu szmat”, ale właśnie na scenach i estradach.

Sylwii, po wielu próbach, w końcu udało się popełnić samobójstwo. Janis, po setkach koncertów podrasowanych alkoholem i narkotykami, skutecznie doprowadziła się do śmierci. Nasz spektakl chce od widza odpowiedzi na oczywiste pytania: Czy idolem może być ktoś, kto unieszczęśliwia siebie i innych?

Dokąd będziemy akceptować ten hedonistyczny pęd ku zatraceniu, ku kompletnemu brakowi odpowiedzialności? Popatrzmy na bliskie nam kobiety. Ile w nich jest już „murzyna”, ile „niewolnika” współczesnego świata. Odpowiedzi tak naprawdę zdefiniują nasze życie i wszystko wokoło. Nie tylko w teatrze.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska