Kobiety to słabsza płeć na rynku pracy. To panie przeważają wśród bezrobotnych

Milena Zatylna
Milena Zatylna
Kobiety są niestety nadal słabszą płcią na opolskim rynku pracy: przeważają wśród bezrobotnych, mają problem z powrotem do pracy po urodzeniu dziecka.
Kobiety są niestety nadal słabszą płcią na opolskim rynku pracy: przeważają wśród bezrobotnych, mają problem z powrotem do pracy po urodzeniu dziecka. Pixabay.com
Dziś Dzień Kobiet. Będą kwiatki dla pań, bombonierki i życzenia. Ale to też okazja, by pokazać sytuację kobiet na rynku pracy, które niestety pod tym względem nadal są słabszą płcią.

Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu przygotowało statystyki dotyczące bezrobotnych pań. Na koniec stycznia 2023 roku na Opolszczyźnie zarejestrowanych było 21 798 osób bezrobotnych, 12 236 z nich stanowiły kobiety (56 proc. ogółu bezrobotnych).

Niższe wykształcenie i brak kwalifikacji zawodowych idą w parze z brakiem pracy lub niechęcią do jej podjęcia. Ze statystyk WUP w Opolu wynika bowiem, że ponad 36 proc. bezrobotnych pań nie posiada żadnych kwalifikacji zawodowych. Natomiast zaledwie 14 proc. kobiet bezrobotnych ma wykształcenie wyższe.

Statystyki wskazują także, że nie wszystkim młodym mamom łatwo jest podjąć decyzję o wejściu lub powrocie na rynek pracy, bowiem niemal 30 procent kobiet zarejestrowanych jako bezrobotne nie podjęło zatrudnienia po urodzeniu dziecka.
WUP uruchomił projekty, które wspierają kobiety w powrocie i odnalezieniu się na rynku pracy.

- Popularnością cieszą się realizowane przez nas w poprzedniej perspektywie finansowej projekty z serii „Opolskie dla rodziców i dzieci", które polegały na dofinansowaniu opieki żłobkowej dla rodziców powracających do pracy po przerwie związanej z opieką nad małym dzieckiem – informuje Renata Cygan, wicedyrektor WUP w Opolu ds. Usług Rynku Pracy - W projekcie mogli wziąć udział również ojcowie, ale 95 procent uczestniczek to kobiety. W latach 2017-2023 wsparliśmy w ten sposób ponad 1000 mieszkańców naszego województwa.

Ważnym komponentem większości projektów aktywizacyjnych realizowanych przez WUP i PUP-y jest możliwość pokrycia kosztów opieki nad osobą zależną – to nie tylko dzieci, ale i inni krewni wymagający opieki ze względu na stan zdrowia czy wiek. Dzięki temu kobiety uczestniczące w szkoleniach, stażach lub innych formach wsparcia proponowanych przez urzędy pracy mają z czego sfinansować tę opiekę.

Oferty pracy nie mogą być wprost skierowane do konkretnej płci, trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, że na rynku jest mniej ofert pracy dla pań niż dla panów. Do zawodów w dużej mierze sfeminizowanych należą takie branże jak: usługi osobiste, różnego typu prace biurowe i usługi dla biznesu, opieka zdrowotna - z wyjątkiem lekarzy - oraz częściowo produkcja przemysłowa (w szczególności przemysł spożywczy i prace montażowe niewymagające dużego wysiłku fizycznego).

- W większości tych branż obserwujemy co najmniej umiarkowane zapotrzebowanie na pracowników. Warunkiem otrzymania pracy jest jednak zawsze posiadanie oczekiwanych przez pracodawcę kwalifikacji. Można więc powiedzieć, że regionalny rynek pracy jak najbardziej potrzebuje kobiet dobrze wykwalifikowanych – dodaje Krzysztof Duraj, kierownik Obserwatorium Rynku Pracy WUP w Opolu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska