Kobiety w Wojsku Polskim. Z wiceszefem MON Wojciechem Skurkiewiczem rozmawiamy o szczegółach

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Ślubowanie uczniów klas mundurowych z Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Bronisława Markiewicza
Ślubowanie uczniów klas mundurowych z Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Bronisława Markiewicza Maciej Nędzyński/CO MON
8 marca obchodzimy Dzień Kobiet. O tym, ile kobiet służby w Wojsku Polskim i co skłania panie do służby w armii portal i.pl rozmawiał z wiceministrem obrony narodowej Wojciechem Skurkiewiczem.

Ile kobiet służy w Wojsku Polskim?

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz pytany przez i.pl o to, ile kobiet służy w Wojsku Polskim, odpowiedział, że coraz więcej. – Bez wątpienia cieszy fakt, że panie coraz chętniej zakładają mundur i chcą służyć Rzeczypospolitej Polskiej – podkreślił.

Wiceszef MON wyjaśnił, że „w istocie jest dzisiaj różnica pomiędzy tym, ile kobiet służy w wojskach operacyjnych, bo jest to około 7 proc., a w Wojskach Obrony Terytorialnej, gdzie mamy 20 procent proc. kobiet. – Różnica jest więc znacząca, ale dostrzegamy również w formule dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, że naprawdę sporo pań garnie się do wojska i chce służyć Rzeczypospolitej Polskiej – dodał.

Jakie stanowiska w polskiej armii zajmują kobiety?

Wojciech Skurkiewicz pytany o to, czy kobiety zajmują jakieś eksponowane stanowiska w Wojsku Polskim odpowiedział, że np. szefową Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej jest pani pułkownik Alicja Trochimiuk.

– Jest wiele pań, które zajmują ważne, eksponowane stanowiska w wojsku. Oczywiście czekamy wciąż na pierwszą panią generał, która przywdzieje szlify generalskie i będziemy mogli mówić, że w Wojsku Polskim mamy w służbie panią generał – mówił.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz dopytywany, czy i dlaczego kobiety są potrzebne w Wojsku Polskim odpowiedział, że obserwując np. szkolenia wojskowe dostrzega, że kobiety są w niektórych sytuacjach bardziej zadziorne.

– Często jest tak, że podczas szkolenia kobiety dają z siebie wszystko – powiedział. – Mam również do czynienia z wojskowymi uczelniami wyższymi i tutaj też mamy jako podchorążych wiele kobiet i przecież bardzo często jest tak, że prymusami, jeżeli chodzi o uczelnie wojskowe, są też kobiety – dodał.

Co skłania kobiety do służby w wojsku?

Wiceszef MON dopytywany, co słyszy od kobiet, które służą w Wojsku Polskim, kiedy z nimi rozmawia, odpowiedział, że często słyszy, iż do służby w armii skłoniła je chęć służby ojczyźnie.

– To jest przede wszystkim to, co skłania panie, ale też często pojawiają się takie głosy, że chciały się sprawdzić – wskazał.

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kobiety w Wojsku Polskim. Z wiceszefem MON Wojciechem Skurkiewiczem rozmawiamy o szczegółach - Portal i.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie