Kociokwik w głowie

Redakcja
Wielu z nas przesadzi w sylwestra z alkoholem. W Nowy Rok obudzimy się na kacu.

Inne sposoby na kaca
- filiżanka kawy z sokiem z 1/2 cytryny - kawa ma działanie pobudzające, a sok z cytryny dostarcza witaminę C, którą organizm wtedy traci
- długa kąpiel - odblokowuje pory w skórze, które są zablokowane produktami ubocznymi działania alkoholu
- lekkostrawne śniadanie i spacer - posiłek normuje pracę żołądka, daje siły do dalszej walki z kacem. Jeśli zjesz bez problemu i... szybko nie zwrócisz, to znak, że dolegliwości wkrótce ustaną, a spacer spowoduje lepsze dotlenienie móżgu

Do typowych objawów kaca należą: bóle i zawroty głowy, wymioty, zaburzenia wzroku, ogólne osłabienie. W ten sposób organizm człowieka walczy z nadmiarem mocnych trunków i toksyn, których usiłuje się koniecznie pozbyć. W czasie procesu usuwania alkoholu spala on bardzo dużo kalorii oraz wydala ogromne ilości wody.

- Zalecam zachowanie umiaru w piciu alkoholu, jeśli ktoś w ogóle nie potrafi z niego zrezygnować - mówi dr Jacek Żerko, kierownik pogotowia ratunkowego w Kluczborku. - Ponadto, już w trakcie spożywania trunków trzeba dużo pić, żeby organizm nawodnić. Podobna zasada obowiązuje również wtedy, gdy ktoś na drugi dzień po imprezie ma, niestety, kaca. Polecam przede wszystkim wypijanie sporych ilości niegazowanych wód mineralnych i soków owocowych. Odwodnienie jest bowiem bardzo groźne - doprowadza do zaburzeń elektrolitowych, co z kolei prowadzi do zaburzeń rytmu serca, a także skacowana osoba cierpi na tzw. trzęsionkę, ma drżenie rąk i szereg innych bardzo nieprzyjemnych objawów.

Z picia alkoholu w ogóle powinny zrezygnować osoby cierpiące na wrzody i nadkwasotę. Alkohol wchodzi bowiem w reakcję z kwasem żołądkowym i tworzą się estry, substancje, które zatruwają organizm.
Inną grupą, która musi się bezwzględnie wystrzegać ostrych trunków, są ludzie chorzy na cukrzycę. Alkohol dodatkowo bowiem zaburza u nich przemianę materii. Poza tym diabetyk może popaść po spożyciu alkoholu w stan niedocukrzenia, który jest bardzo niebezpieczny, bo prowadzi nawet do utraty świadomości.
- Osobom, które męczy kac, można też polecić łagodne, ziołowe leki uspokajające, np. syrop z melisy - dodaje dr Żerko. - A następnie trzeba ten okres przespać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska