KOD Opole. Solidarni z represjonowanymi sędziami. Akcja na Pl. Daszyńskiego

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
"Opole solidarne z represjonowanymi Sędziami", "Żądamy przywrócenia do pracy niezależnych sędziów" - pod takimi hasłami odbywała się w czwartek wieczorem pod Sądem Okręgowym w Opolu akcja Komitetu Obrony Demokracji.

To kolejny protest w imię przywrócenia do pracy trzech sędziów: Beaty Morawiec, Pawła Juszczyszyna i Igora Tuleyi, odsuniętych od orzekania przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Nie mają wyznaczonych wokand, obniżono im pensje.

- Gdy władza ma już w ręku prawie wszystkie, kiedyś niezależne, instytucje i urzędy w państwie, tylko niezawiśli sędziowie i wolne media są ostatnią naszą obroną przed bezprawiem i przemocą państwa, przed narastającą patologią władzy - mówi Małgorzata Besz-Janicka, szefowa opolskiego Komitetu Obrony Demokracji. - Spotykamy się, by przypomnieć o losie trzech niepokornych wobec władzy sędziów, losie, który nie powinien ich spotkać w demokratycznym państwie. Bardzo ważna jest świadomość społeczna na ten temat. Wsparcie niezależnych sędziów leży w interesie każdego z nas.

- Solidarność naszą siłą - podkreślała sędzia Katarzyna Kałwak. - Niedawna decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego pokazuje, jak ważna jest sędziowska niezawisłość i niezależność. I to dotyczy wszystkich. Gdyby sędzia słuchał polityków, nie uchyliłby kary wobec fryzjera, nałożonej przez sanepid za prowadzenie działalności gospodarczej w czasie pandemii. Ale powiedział: nie, przepisy, które zakazują tej działalności są sprzeczne z Konstytucją. Proszę zobaczyć, jakie to jest ważne, by w sądach orzekali ludzie niezależni.

Sędzia Monika Ciemięga przywołała wiersz Kornela Filipowicza "Niewola":
„W państwie totalitarnym/Wolność/Nie będzie nam odebrana/Nagle/Z dnia na dzień/Z wtorku na środę/Będą nam jej skąpić powoli (…)/Aż pewnego dnia/Po kilku lub kilkunastu latach/Zbudzimy się w niewoli/Ale nie będziemy o tym wiedzieli/Będziemy przekonani/Że tak być powinno/Bo tak było zawsze”.

Ten wiersz z czasów stanu wojennego od początku towarzyszy demonstracjom w obronie wolnych sądów.

- Musimy być głośnym wyrzutem sumienia tej strasznej władzy - apelował mecenas Jacek Różycki. - Nieważne, ilu nas tu przyszło. Ważne jest to, w jakiej sprawie tu przyszliśmy. Ważne jest to, by sędziowie pozostali niezawiśli, a sądy niezależne.

KOD organizuje także akcję plakatowania miasta wizerunkami represjonowanych sędziów. Ma tutaj wsparcie opolskiego Ratusza. Na razie plakaty wiszą w oknach kilku instytucji kultury, ale niebawem będzie ich więcej, m.in. w miejskich autobusach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska