Koksownia Zdzieszowice podsumowuje 2019 rok. Koniec roku był trudny, ograniczono produkcję, bez zwalniania pracowników

na podst. mat. pras.
Archiwum
Po wygaszeniu w marcu ub.r. drugiej najstarszej baterii koksowniczej zakład ograniczył emisje pyłowe o 18 proc., a gazowe o 17 proc. W Zdzieszowicach zostało sześć baterii.

- W marcu minionego roku wygasiliśmy drugą, najstarszą baterię koksowniczą w zdzieszowickim zakładzie. Dzięki wszystkim działaniom emisje pyłowe ograniczyliśmy o 18 proc., a gazowe o 17 proc. Teraz pracujemy w oparciu o sześć baterii: cztery systemu zasypowego, zbudowane w latach 2003-2008, które są jednymi z najmłodszych w Polsce i Europie oraz dwie w systemie ubijanym, które zostały wyremontowane – mówi Czesław Sikorski, członek zarządu, dyrektor zarządzający ds. produkcji koksu i projektów specjalnych w ArcelorMittal Poland.

W ubiegłym roku w zdzieszowickiej koksowni zakończono również modernizację kondensacji i ostatnie prace hermetyzacyjne na wydziale węglopochodnych. Pozwoliły one uszczelnić instalacje, by nie emitowały zapachów na zewnątrz zakładu.

Zakończono także przebudowę pompowni wody odrzańskiej. Instalacja zapewnia ciągłość dostawy wody z rzeki, którą wykorzystuje się do procesów technologicznych. Dzięki nowym urządzeniom w niespełna godzinę można napełnić basen olimpijski lub dwa pełnowymiarowe baseny szkolne.

Oprócz tego, że urządzenia są bardziej wydajne, pobierają również mniej energii, więc są bardziej przyjazne dla środowiska.

Niestety - jak wskazuje firma - koniec 2019 roku był dla rynku koksu, tak jak dla całego sektora stalowego trudny, co spowodowało nieznaczną korektę produkcji.

- Nasz koks jest ceniony na rynkach europejskich, ale także w Afryce Południowej, Ameryce Północnej i Południowej. Musimy jednak uważnie obserwować kondycję przemysłu na europejskim rynku, bo od tego uzależniamy decyzje o ewentualnym zwiększeniu lub zmniejszeniu produkcji – zaznacza Czesław Sikorski.

Koksownia traktuje tę nieznaczną korektę produkcji jako tymczasową, w związku z tym nie ma ona wpływu na poziom zatrudnienia.
Obecnie w zakładzie w Zdzieszowicach pracuje ponad 1500 osób, nie wliczając do tego miejsc pracy generowanych w firmach, które wykonują remonty czy świadczą serwis.

Decyzja o modernizacji baterii nr 5, przy której prace zakończyły się w 2018 roku, umożliwiła koksowni utrzymanie około 100 miejsc pracy przynajmniej przez kolejne 20 lat - podkreślają przedstawiciele koksowni w komunikacie.

- Natomiast luki powstające w związku z odejściami emerytalnymi uzupełniane są na bieżąco. Obecnie poszukiwani są głównie pracownicy na stanowiska produkcyjne - do obsługi baterii, wydziału węglopochodnych czy elektrociepłowni, a także automatycy - czytamy dalej.

W minionym roku w zakładzie kontynuowano i wdrażano nowe projekty dotyczące bezpieczeństwa pracy. Za sukces firma uznaje efekty wypracowane w 2019 roku na rzecz poprawy bezpieczeństwa wśród wykonawców.

Tradycyjnie producent koksu wspiera też lokalną społeczność. - W 2019 roku po raz pierwszy uruchomiliśmy program minigrantów ArcelorMittal Poland – „Działamy lokalnie” dla lokalnych stowarzyszeń i grup mieszkańców. Przeznaczyliśmy na ten cel 100 tys. zł,
a zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania - wsparliśmy 17 projektów społecznych – wyjaśnia Karolina Muza-Adamiec, szef Biura Odpowiedzialności Biznesu.

ArcelorMittal Poland zaprosił do udziału w programie grantowym "Działamy lokalnie" organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne oraz grupy nieformalne, które działają na rzecz mieszkańców Gminy Zdzieszowice. To one mogły zgłaszać projekty i pomysły do zrealizowania w swoim najbliższym otoczeniu.

Poza tym w minionym roku zakład wsparł również zdzieszowickich krwiodawców czy towarzystwo opieki nad zwierzętami, a blisko setka pracowników koksowni ArcelorMittal Poland włączyła się w ponad 50 akcji wolontariatu na terenie gmin Zdzieszowice i Leśnica.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska