Kolarski peleton się rozpędza, a w nim nasi

Zawodnicy związani z Opolszczyzną byli aktywni podczas czteroetapowego wyścigu Szlakiem Bursztynowym - Helena Tour.

W wyścigu startowało 133 zawodników z Polski, Ukrainy, Czech i Niemiec, a na pierwszym etapie, liczącym 153 km, brzeżanin Adrian Tekliński (Koloss BDC) był czwarty, finiszując 1,17 min po dwóch kolegach z grupy jako drugi z pościgu. Z kolei Dariusz Batek (z grupy zawodowej - Wibatech-Fuji z siedzibą w Piątkowicach koło Nysy) był 10. W peletonie dojechali: pochodzący z Zalesia Śląskiego Sylwester Janiszewski (Wibatech) - 22., Wojciech Skarżyński (Wibatech) - 24., Przemysław Sobieraj (Wibatech) - 27. i nysanin Andrzej Bartkiewicz (Whistle Eskom Ziemia Brzeska) - 29. Finiszowali oni z blisko dwuminutową stratą.

Drugi etat - jazdę indywidualna na czas na dystansie 14,2 km - najlepiej z opolskich kolarzy pojechał Bartkiewicz, który był czwarty, a do Mateusza Taciaka (CCC Sprandi Polkowice) stracił osiem sekund. Batek był z kolei 17. Po południu kolarze mieli do pokonania 144-kilometrowy odcinek z Kalisza do Kazimierza Biskupiego. Peleton rozrywał się wielokrotnie, ale na metę "wpadła" cała grupa zasadnicza.

Na 5. miejscu finiszował Janiszewski, a dziewiąty był Dennis Wauch (Wibatech). Ostatni etap, długości 163 km (Błaszki - Kalisz), miał podobny scenariusz jak wcześniejszy. Żadnemu z kolarzy nie udało się jednak wypracować przewagi i kibice oglądali finisz z grupy. Jako piąty uczynił to Tobias Wauch, siódmy Janiszewski, a D. Wauch - 14.
W klasyfikacji generalnej wyścigu zwyciężył Ukrainiec Andrij Wasyluk (Kolss BDC), przed rodakiem Sergiejem Lagkutim (Kolss BDC) i Łukaszem Owisianem (CCC). Dziewiąta lokata przypadła byłemu zawodnikowi Ziemii Brzeskiej Nowaczkowi, a Batek z ponad dwuminutową stratą został sklasyfikowany na 14. pozycji. Bartkiewicz był 17., a tuż za nim uplasował się Tekliński.

Dalsze miejsca naszych kolarzy: 32. Dennis Wauch, 34. Tobias Wauch (obaj Wibatech), 39. Dominik Oborski (Whistle), 47. Sobieraj, 49. Janiszewski (obaj Wibatech), 73. W. Skarżyński (Wibatech), 79. P. Skarżyński (Whistle), 80. Bartosz Pilis (Wibatech), 92. Adrian Kucharek (Whistle).

W klasyfikacji punktowej (zielona koszulka) 12. pozycję zajął Bartkiewicz, a w rywalizacji najaktywniejszego (czarna koszulka) drugi był Nowaczek. Drużynowo 7. lokata przypadła ekipie Wibatech (strata do Kolss BDC - 5,32 min), a 11. Whistle.