Kolarstwo. Andrzej Bartkiewicz zdobył Kraków

Andrzej Bartkiewicz
Andrzej Bartkiewicz Andrzej Banaś
Zawodnik opolskiej zawodowej grupy Wibatech Fuji w wspaniałym stylu zwyciężył w 33. Kryterium Kolarskim rozgrywanym na Rynku Głównym w Krakowie i zdobył Złoty Pierścień Krakowa.

Kolarze Wiesława Ciasnochy nie zwalniają tempa i w kolejnym swoim starcie „zaliczyli” kolejne już „ pudło”. Tym razem na najwyższym stopniu stanął 25 letni Andrzej Bartkiewicz z Radzikowic. Krakowskie kryterium tradycyjnie poprzedza rozpoczęcie prestiżowego Małopolskiego Wyścigu Górskiego, zaliczanego do punktacji UCI.

Do startu stanęło 130 zawodników z 23 zespołów, a ich walkę oglądała licznie zgromadzona na krakowskim Rynku publiczność. Kolarze mieli do pokonania 27 okrążeń wokół Sukiennic (ok. 18 km). Co piąte okrążenie oraz 26. i 27. były punktowane (od 1 do 5 pkt), a organizatorzy, by urozmaić i uatrakcyjnić zawody, zmodyfikowali w tym roku zasady rozgrywania kryterium. 12 najlepszych zawodników, z największą liczbą punktów, po pokonaniu 27 okrążeń awansowało do finału, który rozgrywał się po 15 minutowej przerwie i miał formę wyścigu eliminacyjnego.

Ta formuła przyjęta z wyścigów torowych polega na tym, że ostatni zawodnik na mecie na każdym okrążeniu odpadał z rywalizacji. Do finałowej 12 awansowali : Andrzej Bartkiewicz i Sylwester Janiszewski (obaj Wibatech Fuji), Szymon Sajnok (Torowa Kadra Polski), Artur Detko i Kamil Zieliński (Domin Sport), Konrad Gessner (P&S Team Thuringen), Mattia Bais (Cycling Team Friuli A.S.D.), Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice), Adrian Banaszek (Verva Activejet Team) oraz Andriy Kulyk (Kolss BDC).

Bartkiewicz to kolarz bardzo dobrze czujący się w kryterium i znakomity torowiec, wielokrotny mistrz Polski w różnych kategoriach wiekowych oraz rekordzista Polski z 2014 roku w jeździe godzinnej na czas. W finałowej batalii Bartkiewicz od samego początku zaatakował. I to była znakomita strategia. Rywale nie byli w stanie utrzymać jego koła, tym bardziej, że pozostałą grupę umiejętnie hamował S. Janiszewski.

Bartkiewicz samotnie minął linię mety i tym samym zdobył bezcenny dla kolarzy Złoty Pierścień Krakowa i białą koszulkę lidera. Na 4 miejscu finiszował Janiszewski.