Kolarstwo. Jacek Morajko tuż za podium MP

Jacek Morajko liczył się w walce o końcowy triumf.
Jacek Morajko liczył się w walce o końcowy triumf. Darek Krzywański
W górskich mistrzostwach Polski zawodnik Wibatechu Fuji był w decydującej ucieczce, ale na finiszu musiał uznać wyższość czterech rywali.

Do rywalizacji elity podczas mistrzostw kraju stanęło 45 kolarzy, a trasę 150 km po terenach Beskidu Niskiego ukończyło 28. Opolski zespół wystawił najsilniejszy skład, a o medale walczyli: Jacek Morajko, Marek Rutkiewicz, Sylwester Janiszewski, Dariusz Batek, Andrzej Bartkiewicz i Przemysław Sobieraj. Peleton miał do pokonania pięć ciężkich rund z dwoma podjazdami, a także odcinek dojazdowy do mety, również ze wzniesieniami.

Decydująca akcja miała miejsce już w początkowej fazie wyścigu, a w ucieczce znaleźli się obok Morajki także: Łukasz Owsian i nysanin Leszek Pluciński (obaj CCC Sprandi Polkowice), Michał Podlaski i Kamil Gradek (obaj Verva ActiveJet), Kamil Zieliński (Domin Sport), Bartosz Warchoł (Whirlpool Author) oraz Adrian Brzózka. Tempa nie wytrzymał tylko Gradek, a pozostali wypracowali nawet sześć minut przewagi.

W kluczowym momencie taktyką błysnęli zawodnicy CCC. Najpierw zaatakował Pluciński (uzyskał 20 sekund przewagi), a z goniących go oszczędzał się wyraźnie jego kolega Owsian. Dziesięć kilometrów przed końcem lider został doścignięty, a o końcowej kolejności decydował górski sprint. Owsian miał najwięcej sił i po raz drugi w karierze (rok temu miał brąz) został mistrzem Polski. Drugi był Zieliński, trzeci Podlaski, a czwarty Warchoł. Mieli ten sam czas, a Morajko dojechał sześć sekund za nimi. Siódmy Pluciński z Nysy stracił 32 sekundy.

Jako 18. dojechał Bartkiewicz, 21. był Rutkiewicz (obaj strata 5,07 min), 23. Batek, a 25. Janiszewski. Wśród orlików pochodzący z Kluczborka Patryk Złotowicz (Pacific Neste) zajął piąte miejsce, a 21. był z kolei junior Ziemi Brzeskiej Dawid Migas. W stawce juniorów młodszych 34. lokatę wywalczył Paweł Głombica (Ziemia Opolska), a 35. jego klubowy kolega - Jakub Małachowski.