Kolarstwo. Marek Rutkiewicz tuż za podium w Małopolsce

Darek Krzywański
Maciej Paterski z CCC Sprandi Polkowice przypieczętował swój sukces w 55. edycji Małopolskiego Wyścigu Górskiego, triumfując na ostatnim etapie.

Paterski wygraną zapewnił sobie na drugim etapie, kiedy w pojedynkę uciekł z peletonu i zyskał minutę przewagi nad najgroźniejszymi rywalami. Ostatniego dnia zmagań decydujące momenty etapu miały miejsce, gdy kolarze po raz trzeci i ostatni pokonywali stromizny Pitoniówki.

Zaatakował wówczas triumfator dwóch tegorocznych wyścigów Marek Rutkiewicz (Wibatech 7R Fuji), do którego dojechali lider Paterski i Łukasz Owsian (CCC Sprandi), Anatolij Budjak (ISD Jorbi), Jonas Gregaard Wilsly (Riwal Platform) oraz Adam Stachowiak (Voster Uniwheels). Ucieczka na mecie miała 12 sekund przewagi, a najszybszy okazał się Paterski. Na kresce wyprzedził Pawła Bernasa (Domin Sport, +1,18 min) oraz Wilsly’ego (+1,21 min) i dokładnie taka sama była pierwsza trójka końcowej klasyfikacji generalnej. Tuż za podium był nasz Rutkiewicz (+1,22 min).

Najlepszym sprinterem wyścigu został Mateusz Komar z Vosteru, a jego kolega z drużyny Adam Stachowiak wygrał klasyfikację górską. Zwycięzcą klasyfikacji młodzieżowej został Wilsly. Jeśli chodzi o kolarzy Wibatechu to na pierwszym etapie 4. był Andrzej Bartkiewicz, na drugim Rutkiewicz dojechał jako 10., a na trzecim jako czwarty. Ostatecznie 21. lokatę w „generalce” zajął Jacek Morajko (+1,47 min), a 30. Dominik Oborski (+17:15). Drużynowo CCC Sprandi było o 1,16 min szybsze od opolskiej grupy z Piątkowic.

W efekcie w Pro Lidze (po rozegraniu 6 z 18 wyścigów) Paterski ma już tylko 16 pkt straty do lidera Rutkiewicza.