Kolarstwo. Młodzież pojedzie ku czci Joachima Halupczoka

Wiktor Gumiński
Wiktor Gumiński
Cyklicznie organizowany Memoriał Joachima Halupczoka po raz kolejny cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony kolarzy. Do zmagań przystąpi ok. 350-400 uczestników.
Cyklicznie organizowany Memoriał Joachima Halupczoka po raz kolejny cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony kolarzy. Do zmagań przystąpi ok. 350-400 uczestników. Oliwer Kubus
W sobotę i niedzielę na Opolszczyźnie odbędzie się Memoriał Joachima Halupczoka, jednego z najsłynniejszych polskich kolarzy, wywodzącego się z podopolskich Niwek.

W tym roku mijają już 24 lata od jego tragicznej śmierci, poniesionej w wieku zaledwie 25 lat. Imponująco zapowiadającą się karierę przerwała Halupczokowi poważna choroba - arytmia serca. Zanim została ona wykryta, popularny „Achim” miał już na koncie medale zdobyte w najbardziej prestiżowych zawodach.

Przede wszystkim mógł się pochwalić wywalczeniem srebrnego krążka podczas igrzysk olimpijskich w Seulu. Sięgnął po niego w wyścigu drużynowym, mając zaledwie 20 lat.

Rok później również zdobył z polską kadrą srebro podczas mistrzostw świata we francuskim Chambery. W indywidualnym wyścigu ze startu wspólnego, na dystansie 185 km, Halupczok nie miał już jednak sobie równych. Kilka miesięcy później wygrał plebiscyt „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski.

Po tych sukcesach podpisał kontrakt zawodowy, ale kolarstwem mógł się cieszyć już tylko przez chwilę. Po wykryciu arytmii startował rzadko, ponieważ każdy większy wysiłek wiązał się u niego z dużym ryzykiem utraty życia. Zmarł 5 lutego 1994 r. na zawał serca, podczas rozgrzewki przed amatorskim meczem piłki nożnej w Opolu.

W ramach jego Memoriału, będącego jednocześnie Pucharem Polski na szosie juniorów i juniorów młodszych, 2 czerwca młodzi kolarze będą ścigać się na trasie Niwki (start i meta) - Szczedrzyk - Turawa (jazda ind. na czas), w trzech kategoriach wiekowych: młodzik (5 km), junior młodszy (10 km) i junior (20 km). W związku z tym, w godzinach 9.30-15.30, całkowicie wyłączona z ruchu będzie droga między Dębską Kuźnią a Turawą.

W niedzielę kolarze pojadą wokół Jeziora Turawskiego (pętla - 30 km). Start i meta zlokalizowane będą w Szczedrzyku, a ponadto zawodnicy przejadą przez: Kotórz Wielki, Turawę, Rzędów, Dylaki, Antoniów i Jedlice. Na trasie wyścigu w godz. 9 - 15.30 będzie występować ruch częściowo ograniczony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska