Kolarstwo. Opolanie uciekali z najlepszymi

Jacek Morajko z Głuchołaz ma za sobą starty w barwach reprezentacji Polski. Wczoraj wywalczył 12. miejsce w MP. Fot. BARTEK SYTA/Polska Press Grupa
W Sobótce wyścigami ze startu wspólnego zakończyły się szosowe mistrzostwa kraju. Na trasie przepadł mistrz świata Michał Kwiatkowski.

Medale w elicie mężczyzn zostały podzielone pomiędzy 5-osobową grupę, która wjechała na ostatni kilometr z przewagą sięgającą 30 sekund nad kolejnymi zawodnikami. Najlepszy na finiszu okazał się Tomasz Marczyński (Torku Sekespor) i zdobył złoto. Na 234-kilometrowej trasie w Sobótce wyprzedził Michała Gołasia (Etixx-Quick Step) oraz Pawła Bernasa (ActiveJet). Jako 10. dojechał Rafał Majka, a dopiero 57. był mistrz świata Michał Kwiatkowski, który stracił ponad kwadrans, choć atakował jako pierwszy.

Na trasie widoczni byli zawodnicy związani z Opolszczyzną. Drugą grupę "przyprowadził 1,17 minuty po zwycięzcy nysanin Paweł Franczak (ActiveJet Team), a wraz z nim finiszował Jacek Morajko z Głuchołaz. Zawodnik naszej grupy kontynentalnej Wibatech Fuji Żory był dwunasty. Był on w grupie, która odjechała z peletonu i zyskała szybko 6 minut przewagi. Potem dochodzili do niej kolejni kolarze, a ostatecznie ukształtowała się 15-osobowa czołówka, która podzieliła się na ostatniej rundzie.

19. miejsca zajął ostatecznie z kolei inny mieszkaniec Nysy Leszek Pluciński (CCC Sprandi Polkowice), tracąc 4,52 minuty. W peletonie 15 minut po najlepszych dojechali: brzeżanin Adrian Tekliński (29., Kolss BDC), Piotr Kornafel (30. LKS Ziemia Opolska), Grzegorz Pawlak (32., Whistle Escom Ziemia Brzeska), Mateusz Komar (33., Whistle), Bartosz Pilis (41., Wibatech), Piotr Skarżyński (44. Whistle), Dariusz Batek (45. Wibatech), Wojciech Skarżyński (47., Wibatech)
W elicie kobiet po raz trzeci z rzędu zwyciężyła Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini). W kategorii U-23 złoto wygrała Katarzyna Wilkos (TKK Pacific Nestle Toruń), która zameldowała się tuż za Jasińska. Michał Paluta został nowym mistrzem Polski orlików, a 21. finiszował pochodzący z Kluczborka Patryk Złotowicz (Pacific Nestle Fitness Team), który stracił 2,14 minuty. Inny wychowanek Stobrawy Kluczbork Patryk Stosz nie ukończył trasy. Blisko siedem miunt stracili dwaj kolarze Whistle Ziemia Brzeska: 46. Rafał Sadowy i 47. Adrian Kucharek.

Szymon Krawczyk (KTK Kalisz) i Agnieszka Skalniak TKK Pacific Nestle Toruń) triumfowali z kolei w Sobótce w wyścigu juniorów. W grupie 93 chłopców, którzy ukończyli zmagania 49. był Damian Domiczek (LKS Ziemia Opolska), 69. jego klubowy kolega Jakub Kubowicz, a 92. Piotr Smoliński (Stobrawa).