Kolarstwo. Ostatni etap należał do Wibatechu

Paweł Franczak wygrał ostatni etap Karpackiego Wyścigu Kurierów.
Paweł Franczak wygrał ostatni etap Karpackiego Wyścigu Kurierów. Sławomir Jakubowski
Początek maja to intensywny okres dla zawodników brzeskiego klubu.

Młodsza część kadry naszej pierwszej w regionie grupy zawodowej startowała w czteroetapowym Karpackim Wyścigu Kurierów, który toczył się na szosach Małopolski.

W tej, przeprowadzonej w mocnej międzynarodowej obsadzie, imprezie przeznaczonej dla zawodników do 23 lat kolarze Wibatechu dali o sobie znać na ostatnim etapie z Radłowa do Tarnowa (118 km).

Zakończył się on bowiem podwójnym triumfem naszych zawodników. Pierwszy finiszował Paweł Franczak, a za nim na metę "wpadł" Andrzej Bartkiewicz.

Obaj ci zawodnicy straty ponieśli już na pierwszym etapie przez co w klasyfikacji generalnej zajęli dość odległe miejsca. Franczak był 60., a Bartkiewicz 84. Najwyżej został sklasyfikowany trzeci z zawodników Wibatechu - Tomasz Mickiewicz, który w “generalce" był 52.

Spory sukces w tym wyścigu zanotował pochodzący z naszego regionu Patryk Stosz. Wychowanek Stobrawy Kluczbork zdecydowanie wygrał bowiem klasyfikację górską. W klasyfikacji generalnej był natomiast na 14. pozycji.

Wyścig zdominowali Holendrzy z grupy Jo Piels. Wygrał Stefan Poutsma, a drugi był Daan Meijers ze stratą dwóch sekund. Najlepszy z Polaków - Przemysław Kasperkiewicz był szósty ze stratą 12 sekund do Poutsmy. Spośród 150 zawodników, którzy rozpoczęli ten trudny wyścig ukończyło go nieco więcej niż 2/3, bo 101 kolarzy

Starsza część kadry Wibatechu startowała natomiast na 4-etapowym wyścigu Szlakiem Grodów Piastowskich. Ta rozgrywana na trasach Dolnego Śląska impreza zaliczana jest do cyklu BGŻProLigi skupiającej 15 największych wyścigów w naszym kraju.

W imprezie tej zwyciężył Czech Jan Barta (NetApp), który o 12 sekund wyprzedził Włocha jeżdżącego w polskiej grupie CCCPolsat Polkowice - Davide Rebellina i o kolejnych sześć sekund innego zawodnika tej grupy - Mateusza Taciaka.

Naszym zawodnikom w mocnej obsadzie nic szczególnego nie udało się osiągnąć. 36. miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Krzysztof Tracz, który do Barty stracił ponad osiem minut w klasyfikacji generalnej. Na 43. miejscu został sklasyfikowany Łukasz Osiecki, a na 57. Marcin Urbanowski.

Wyścig rozpoczęło 131 zawodników, a ukończyło 86. Wśród tych, którzy się w jego trakcie wycofali z dalszej rywalizacji byli trzej reprezentanci Wibatechu: Jakub Średziński, Zbigniew Gucwa i Marcin Wolski.