Kolarstwo. Paweł Franczak był 4. w mistrzostwach Polski

Paweł Franczak
Paweł Franczak Sławomir Jakubowski
Przez cztery dni na drogach wokół dolnośląskiej Sobótki odbywały się szosowe mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn w trzech najważniejszych kategoriach wiekowych. Nie zabrakło na nich krajowej czołówki, a także reprezentantów naszego regionu.

Najlepiej spisał się w wyścigu ze startu wspólnego wśród młodzieżowców (do 23 lat) Paweł Franczak (Wibatech Brzeg). Był on w gronie kandydatów do medalu i rzeczywiście zajął wysokie miejsce. Był czwarty, a na trudnej trasie o długości 176 km wygrał Łukasz Wiśniowski (Pacific Toruń).

Franczak przyjechał ponad dwie minuty za zwycięzcą, a do miejsca na podium zabrakło mu ponad półtora minuty. Tuż za zawodnikiem Wibatechu jako piąty finiszował do niedawna zawodnik Stobrawy Kluczbork - Patryk Stosz, który obecnie reprezentuje Chrobrego Głogów.

Do mety dojechało jeszcze czterech kolarzy Wibatechu. Piotr Jaromin zajął 13. miejsce, Tomasz Mickiewicz był 21., Szymon Godras 34., a Jakub Kaczmarek 45. Zmagań nie ukończyli: Wiktor Mrozek (Wibatech) oraz Tomasz Lazik (DSRAuthor Ziemia Opolska).

W jeździe indywidualnej na czas w tej kategorii też wygrał Wiśniowski, a Franczak był 16. Na 5. pozycji rywalizację ukończył stawiający pierwsze kolarskie kroki w brzeskim klubie Wojciech Pszczolarski (KLTC Konin).

W rywalizacji seniorów w niezwykle długim wyścigu ze startu wspólnego (242 km) najlepszy okazał się coraz odważniej wkraczający do światowej czołówki Michał Kwiatkowski (Omega Pharma), który na finiszu wyprzedził Adriana Honkisza (CCCPolsat Polkowice) i Łukasza Bodnara (Bank BGŻ). W peletonie z ponad dwuminutową stratą dojechali dwaj kolarze Wibatechu.

Łukasz Osiecki był 30., a Marcin Urbanowski 41. Kolejna grupa miała już ponad 16 minut straty, a był w niej 53. w końcowej klasyfikacji Krzysztof Tracz. Trzej inni zawodnicy brzeskiej drużyny: Marcin Wolski, Zbigniew Gucwa i Jakub Średziński wycofali się na trasie.

W “czasówce" najlepszy był Maciej Bodnar (Cannondale), który o pięć sekund wyprzedził Kwiatkowskiego. Jedyny zawodnik Wibatechu - Jakub Średziński stracił niespełna 12 minut do najlepszych i zajął ostatnie 16. miejsce.

W rywalizacji juniorów ze startu wspólnego mieliśmy pięciu reprezentantów Opolszczyzny. Najwyżej - na 19. pozycji uplasował się Tobiasz Lis (DSR Author Ziemia Opolska). 34. był jego kolega z klubu Sławomir Janiszewski, a 78. lokatę zajął Konrad Stefaniak (Stobrawa Kluczbork). Wyścigu nie ukończyli dwaj zawodnicy Ziemi Opolskiej: Kamil Małachowski oraz Rafał Kensy.