Kolarstwo. Sitarz zrobił co mógł i może być zadowolony

Jakub Sitarz (z prawej).
Jakub Sitarz (z prawej). Zbiory prywatne
Na welodromie w Pruszkowie odbyły się torowe Mistrzostwa Polski LZS-ów połączone z MP w konkurencjach nieolimpijskich.

Na starcie stanęło niemal 170 zawodników z kraju, a Opolszczyznę reprezentował tylko Jakub Sitarz z LMGKK Ziemia Brzeska. 17-latek z Kluczborka spisał się bardzo dobrze i po pasjonującym finiszu zdobył brązowy medal w keirinie.

Ponieważ polscy juniorzy zaliczają się do najlepszych na świecie, to wynik Sitarza cieszy podwójnie. Poza tym był on jednym zawodnikiem, który podczas mistrzostw był pozbawiony zaplecza i wsparcia technicznego, a w keirinie jechał na pożyczonych kołach. Co więcej, w swoim starcie za rywali miał najlepszych w kraju na czele z Marcinem Czyszczewskim (KTLK Konin) - medalistą mistrzostw świata i Europy w sprincie drużynowym.

W pierwszym biegu Sitarz był drugi, ulegając Bartoszowi Rudykowi (Stal Grudziądz), pokonując natomiast faworyta tego biegu – Jankowskiego. Finał stał na wysokim poziomie. Na ostatniej rundzie Aleks Catstaldo (Piast Szczecin) niespodziewanie zmienił tor jazdy i zepchnął Sitarza na trotuar. Kolarz z Kluczborka umiejętnie się wybronił i na ostatnich 200 metrach włączył się do walki o medale. Castaldo wygrał przed Patrykiem Karasiem (Stal Grudziądz), Czyszczewskim i Sitarzem, a o podziale medali decydował foto finisz. Ponieważ szczeciński klub nie jest zrzeszony w LZS-ach, Sitarz odebrał brąz.

Jechał on także w finale scratcha i zajął dobre 11. miejsce. W rywalizacji z aż ośmioma zawodnikami z Grudziądza zwyciężył jednak faworyt Daniel Staniszewski (KKS Ciechanów) - wicemistrz świata i mistrz Europy na 3000 m na dochodzenie.