Kolarstwo torowe. Tekliński był szybszy od Swifta

Adrian Tekliński wygrał w konkurencji omnium czyli wieloboju podczas zawodów w Portugalii. Archiwum prywatne
W dobrej dyspozycji kończy rok zawodnik BSA Whistle Ziemia Brzeska - Adrian Tekliński. Wygrał w Portugalii zawody w konkurencji omnium.

Po 4. miejscu w omnium podczas niedawnych mistrzostw Europy na Gwadelupie, wygrał następnie tą olimpijską konkurencję oraz dodatkowo wyścig scratch podczas torowych zawodów drugiej kategorii - UCI Grand Prix Wiednia.

W ostatnim starcie w Portugalii w zawodach UCI pierwszej kategorii nasz kolarz zdominował rywalizację w omnium.

Przystąpiło do niej 25 kolarzy, na czele z doskonale znanym Brytyjczykiem Benem Swiftem - mistrzem świata w scratchu z 2012 roku i w sumie czterokrotnym medalistą MŚ, który wygrywał etapy choćby podczas szosowych Tour de Pologne (m.in. z metą w Opolu) i Giro de Italia.

Na początek zawodów Tekliński okazał się najlepszy w scratchu (60 okrążeń na dystansie 15 km), który rozpoczął też zmagania w omnium. Wygrał także w drugiej konkurencji wieloboju - wyścigu na 4 km na dochodzenie, a o blisko dwie sekundy pokonał właśnie drugiego Swifta.

Następnie Tekliński wygrał wyścig eliminacyjny, miał także najlepszy wynik na 1 km oraz drugi na okrążeniu ze startu lotnego. W kończącym omnium wyścigu punktowym miał 12. wynik, ale to nie odebrało mu zwycięstwa w klasyfikacji łącznej.

Nasz kolarz zgromadził ostatecznie 206 punktów i o 25 wyprzedził Szwajcara Gaela Sutera oraz o 36 Brytyjczyka Olivera Wooda. Swift był czwarty (161 pkt). W Portugalii wystąpił także były zawodnik Ziemi Brzeskiej Wojciech Pszczolarski, który ukończył omnium na 12. pozycji, a w scratchu był 14.