Kolarstwo. Zespół Wibatechu Fuji startował w Czechach

Andrzej Bartkiewicz
Andrzej Bartkiewicz Darek Krzywański
W 51. Grand Prix Hradec Kralove doskonale spisał się Andrzej Bartkiewicz, kończąc wyścig na trzecim miejscu.

Kolarze jedynej grupy zawodowej z Opolszczyzny ścigali się w tegorocznym Bohemia East Tour, do którego przystąpiło 142 zawodników z 22 zespołów z dziewięciu krajów: Polski, Czech, Norwegii, Niemiec, Azerbejdżanu, Austrii, Słowenii, USA i Arabii Saudyjskiej.

Rywalizacja rozpoczęła się od kryterium w Hradec Kralove, a rozstrzygnęło się ono na finiszu wokół placu Urlichova. Zwycięzcą najstarszego w Czechach wyścigu został Alois Kankovsky (Whirlpool Author) tuż za nim linię mety minął Francis Sisr (Klein Constantia), a za nim Bartkiewicz.

Następnie rozegrano pierwszy etap z Lazne Belohrad do Trutnova. Najlepiej z opolskiej ekipy pojechał Sylwester Janiszewski, dojeżdżając na metę na 19 pozycji. Etap o długości 150 km wygrał Sisr Franciszek (Klein Constantia), który dzień wcześniej był drugi na kryterium i tym samym założył żółtą koszulkę, której miał bronić na drugim etapie.

Drugi był Tratnik Jan (Amplatz- BMC), a tuż za nim Zurita Francesc (Team Vorarlberg). Już na początku wyścigu czterech kolarzy oderwało się od peletonu i wypracowali na piątej rundzie pięciominutową przewagę nad peletonem. Peleton dopadł ucieczkę tuż po pierwszej górskiej premii, którą wygrał Jan Kovář (Whirlpool Author).

Na drugim etapie Jacek Morajko z Wibatechu Fuji zajął 17. miejsce, podejmując kilkukrotnie podczas wyścigu próby ucieczki. Etap, którego start i meta miała miejsce w Opočně, liczył 178 km. Zwycięzcą, a jednocześnie najlepszym zawodnikiem drugiej edycji East Bohemia Tour został Słoweniec Jan Tratnik (Amplatz BMC). Drugi był Max Kanter (Team Brandenburg), a trzeci Francesco Martinez Zurita (Team Vorarlberg).

W klasyfikacji generalnej Morajko z 38 sekundami straty zajął 20 miejsce, a wyścigu nie ukończyli Marek Rutkiewicz, Janiszewski, Dariusz Batek i Bartkiewicz.