Kolędowali po polsku i po niemiecku

Redakcja
Z Drogą do nieba/Weg zum Himmel łatwiej było śpiewać.
Z Drogą do nieba/Weg zum Himmel łatwiej było śpiewać.
Dostawiano krzesła, by pomieścić tych, którzy w przyszli do Biblioteki Caritas na świąteczne śpiewanie.

Wieczór rozpoczęła kolęda "Alle Jahre wieder" z 1837 roku z muzyką Ernsta Anschűtza, autora m.in. kolędy "O Tannenbaum". Śpiewano znane kolędy niemieckie i polskie.

Utwory, które do jednej melodii mają dwa teksty, jak np. Wśród nocnej ciszy - Christ ist geboren, w obu wersjach. Akompaniował Łukasz Mandola z Malni, student Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej. W ekumenicznym repertuarze, przygotowanym przez ks dr Piotra Tarlińskiego, diecezjalnego duszpasterza mniejszości narodowych i dyrektora bilblioteki znalazła się też pieśń "Von Himmel hoh da komm ich her", której muzykę i tekst napisał Martin Luther.

Joachim Czernek z Walec śpiewa niemieckie kolędy od dziecka. Poznał je w domu rodzinnym. - Zadbały o to babcia i mama - wspomina pan Joachim. - U nas zawsze mówiono i śpiewano po niemiecku, nawet wtedy, gdy za posługiwanie się tym językiem groziły szykany. Mieszkaliśmy prawie 3 kilometry od wsi. Na co dzień było to raczej przeszkodą, ale na Boże Narodzenie pomagało. Nie musieliśmy się obawiać, że ktoś podsłuchuje pod oknem.

Nie wszyscy uczestnicy wieczoru kolęd odziedziczyli niemiecki po przodkach.
- Przyszłam śpiewać niemieckie kolędy, bo zakochałam się w tym języku za sprawą dziadka, który podczas wojny był na robotach w Niemczech. - mówi Alicja Połczan, germanistka z Zespołu Szkół w podopolskich Złotnikach. - Trafił tam na bardzo dobrych, przyzwoitych ludzi i wrócił do domu cały i zdrowy. Z rodziną, u której był, do dziś utrzymujemy bliskie, przyjacielskie kontakty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska