Kolej. Masz trzy miesiące na zwrot biletu

Redakcja
Według nowych przepisów bilet ważny jest do północy w dniu wydania, ale podróżny nie musi pokonywać trasy podczas jednego przejazdu. (fot. sm)
Według nowych przepisów bilet ważny jest do północy w dniu wydania, ale podróżny nie musi pokonywać trasy podczas jednego przejazdu. (fot. sm)
Przewozy Regionalne wprowadziły zmiany w regulaminie przewozów i taryf.

Nowe przepisy obowiązują od 30 września. Podróżni maja do nich wgląd na stronie internetowej oraz w kasach biletowych. Od teraz nie trzeba np. kupować nowego biletu, gdy w trakcie podróży zamierzamy zmienić pociąg lub pojechać inną trasą.

- Wystarczy dokonać dopłaty u kierownika pociągu - mówi Jolanta Kościukiewicz z Przewozów Regionalnych.

Zmienia się także termin przedsprzedaży biletów. Dotychczas przedterminowego zakupu można było dokonać na 60 dni przed planowaną podróżą - teraz możemy to zrobić najwcześniej 30 dni przed odjazdem. Inne są także zasady korzystania z biletów tzw. „Regio 5” (cztery przejazdy plus piąty gratis - red.)

- Od teraz każdy z przejazdów trzeba zalegalizować w dniu przejazdu, kiedyś można było to zrobić dzień wcześniej - mówi Jolanta Kościukiewicz.

Nowe reguły obowiązują także jeśli chodzi o ważność biletu. Obowiązuje on do północy w dniu wydania, ale podróżny nie musi zakupionej trasy wykorzystać podczas jednego przejazdu. W praktyce oznacza to, że gdy np. kupimy bilet z Opola do Wrocławia możemy wysiąść w Brzegu, pospacerować i potem wsiąść do kolejnego pociągu w kierunku Wrocławia. Ważne by podróż zakończyć przed północą.

Nowy regulamin mówi też o tym, że niepełnosprawni nie muszą informować o nieposiadaniu biletu zaraz po wejściu do pociągu - wystarczy, że poczekają na kontrolę. Takie osoby są też zwolnione z opłaty (5 zł) za wystawnie biletu.

Takie same przywileje mają także osoby z adnotacją „dalej” (czyli kontynuujących podróż) oraz osoby, które chcą tylko dokonać dopłaty do biletu. Jeśli chodzi o zmiany dotyczące zwrotów biletów jednorazowych odpowiednio poświadczonych to mamy teraz na to trzy miesiące.

W przypadku biletów miesięcznych możemy to zrobić do 10-go dnia ważności, a przypadku kwartalnych do 30 dnia ważności biletu.

Jeśli chodzi o bagaż to podróżny może za darmo przewieźć trzy sztuki (niezależnie od wagi i gabarytów). Jako bagaż dodatkowy i bezpłatny można przewieźć także wózek inwalidzki, z którego podczas podróży korzysta osoba niepełnosprawna, jak również wózek dziecięcy jadąc razem z dzieckiem. W ramach bagażu ręcznego podróżny może przewieść zapakowany złożony rower oraz zwierzęta (w tym psy) w koszach lub pojemnikach. Pies pojedzie za darmo pod warunkiem, że nie będzie większy od średniego kota. W innym przypadku musimy dla naszego pupila kupić specjalny, zryczałtowany bilet.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska