Kolejarz Kluczborek. Taki klub powstał po wojnie w Kluczborku. Dziunek Swoboda był gwiazdą jak Robert Lewandowski

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Historia futbolu w Kluczborku ma już ponad sto lat.
Historia futbolu w Kluczborku ma już ponad sto lat. Archiwum MKS Kluczbork i Zbigniewa Hoffmana
Kolejarz Kluczborek był pierwszym powojennym klubem piłkarskim w Kluczborku. Miasto nad Stobrawą tak właśnie się nazywało tuż po wojnie. Ale najpierwszy kluczborski klub futbolowy powstał dużo wcześniej, bo na początku XX wieku.

- 28 czerwca 1945 roku z inicjatywy przybyłych do Kluczborka kolejarzy, głównie z Kępna utworzone zostało jednosekcyjne, piłkarskie Koło Sportowe Związku Zawodowego Kolejarzy: Kolejarz Kluczborek - mówi Krzysztof Adamski, radny i przewodnik turystyczny. - Pierwszym prezesem koła był Tadeusz Borkowski, naczelnik parowozowni w Kluczborku.

To był pierwszy powojenny klub sportowy w Kluczborku, który po wojnie miał oficjalną nazwę Kluczborek! Polskie brzmienie dawnego Kreuzburga dopiero się tworzyło, a nazwa Kluczborek obowiązywała urzędowo w latach 1945-46.

- Na początku piłkarze klubu Kolejarz Kluczborek grali sparingi z drużynami z Kępna, Opola, Wrocławia, Lublińca. Następnie zespół piłkarski został zgłoszony do rozgrywek grupy IV ówczesnego województwa śląsko-dąbrowskiego tzw. opolskiej - dodaje Krzysztof Adamski.

Kolejarz Kluczborek (od końca 1947 roku już Kolejarz Kluczbork) miał swoje gwiazdy. Legendą kluczborskich kibiców do dzisiaj jest nieżyjący już Edward „Dziunek" Swoboda.

- Dla kluczborskich kibiców był taką gwiazdą, jaką dzisiaj jest Robert Lewandowski – podkreśla Ryszard Dębiński, kibic z Kluczborka. – Tylko Dziunek był wierny swojemu klubowi. Był kuszony przez kluby z I ligi, chciały go Ruch Chorzów, Wisła Kraków, Odra Opole, ale on chciał zostać w Kluczborku.

W Kluczborku założono pierwszy klub już w 1910 roku

Wymyślony w XIX wieku w Wielkiej Brytanii futbol na przełomie XIX i XX wieku zdobywał Europę. Masowo powstawały kluby piłkarskie. W 1909 roku założono Borussię Dortmund, a już rok później w 1910 roku pierwszy kluczborski klub FC National Kreuzburg.

Ciekawostką jest, że równie bogate tradycje piłkarskie ma sąsiedni Wołczyn. W tym samym 1910 roku założono tam drużynę Preussen 1910 Konstadt (Konstadt to niemiecka, przedwojenna nazwa Wołczyna).

Drugim przedwojennym kluczborskim klubem był SpVgg 1911 Kreuzburg. Drużyna ta rozgrywała swoje mecze na stadionie z prawdziwego zdarzenia, mogącym pomieścić aż 12 tysięcy widzów, wybudowanym w 1928 roku stadionie im. Friedricha Ludwiga Jahna.

To ten sam stadion, na którym później grał Metal Kluczbork, a dzisiaj gra III-ligowy MKS Kluczbork. Oczywiście, stadion był wielokrotnie remontowany i dostosowywany do dzisiejszych przepisów bezpieczeństwa. W 2008 roku został gruntownie zmodernizowany, dzisiaj trybuny mieszczą 2586 kibiców.

Po wojnie nowe kluby zakładali w Kluczborku repatrianci z Kresów

Po 1945 roku Kluczbork znalazł się w granicach Polski. Także w kluczborskiej piłce nastała nowa epoka - nowe kluby tworzyli przede wszystkim repatrianci z Kresów. Pierwszym powojennym klubem w Kluczborku był założony w 1945 roku ZZK (Związek Zawodowy Kolejarzy), który występował jako Kolejarz Kluczborek, a po zmianie nazwy miasta Kolejarz Kluczbork.

W tym samym 1945 roku powstała Cresovia, złożona głównie z repatriantów z Kresów. ZKK z Cresovią połączyły się, tworząc KKS, czyli Kluczborski Klub Kolejowy.

W mieście był jeszcze Drzewiarz Kluczbork, który później zmieniał nazwę na Unia i Sparta. Była też Spójnia Kluczbork, w której grali głównie zdemobilizowani żołnierze.

W 1961 roku założono Metal Kluczbork, który w latach 1970-71 dwukrotnie wywalczył wicemistrzostwo Polski juniorów, a w 1973 roku doszedł do II ligi.

Jak powstał MKS Kluczbork

30 czerwca 2003 roku zorganizowano zebranie założycielskie nowego klubu piłkarskiego Miejskiego Klubu Sportowego.
- Podczas tego walnego zgromadzenia uchwalono statut klubu oraz wybrano jego władze - mówi Krzysztof Adamski.

Pierwszym prezesem MKS-u Kluczbork został Andrzej Sypko, jego zastępcą Adam Sokołowski (główny pomysłodawca utworzenia nowego klubu), sekretarzem Wojciech Smolnik, skarbnikiem Piotr Wiecha, a członkami zarządu Norbert Wolf i Marcin Wiecha.

- Idea powstania nowego klubu narodziła się wiosną 2003 roku - dodaje Krzysztof Adamski. - Była to idea połączenie LZS-u Kuniów, KKS Kluczbork oraz Międzyszkolnego Ośrodka Sportu i utworzenia jednego klubu piłkarskiego w Kluczborku. Ustalono, że pierwsza drużyna będzie grała w IV lidze początkowo pod nazwą MKS Kluczbork-LZS Kuniów.

Do największych sukcesów w krótkiej historii klubu dotarcie do 1/8 finału Pucharu Polski w sezonie 2011/2012 oraz awans i grę w I lidze w sezonach 2009/2010, 2010/2011, 2015/2016 oraz 2016/2017. Pierwszy sezon występów w I lidze MKS Kluczbork zakończył na świetnym 6 miejscu

W kwietniu zmarł Edward „Dziunek” Swoboda, legenda kluczborskiej piłki nożnej. Opowiada o nim Zbigniew Hoffman, jego kolega z boiska:- Znaliśmy się z Dziunkiem jak łyse konie. Byliśmy przyjaciółmi - nie tylko na boisku - przez 65 lat! Spotkaliśmy się pierwszy raz na boisku 1 maja 1946 roku. Byliśmy juniorami klubu ZZK Kluczbork i 1 maja zagraliśmy pierwszy wspólny mecz z AKS-em Chorzów. Na zdjęciu piłkarze na kluczborskim rynku, 1 maja 1974 r.

Dziunek nie miał sobie równych. Wspomnienie o legendzie kluc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska