Kolejna ekshumacja w Białej Nyskiej. To zagłębie wojennych grobów [ZDJĘCIA]

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
W Białej Nyskiej ekshumowano w poniedziałek zwłoki 7 żołnierzy radzieckich, poległych w 1945 roku. Leżeli w miejscu, gdzie prowadzono już ekshumacje.

To byli młodzi chłopcy. Na pewno Rosjanie. Sądząc po obrażeniach zginęli od razu, od ostrzału artyleryjskiego – mówi Andrzej Latussek z fundacji „Silesia”, która sama prowadzi i finansuje prace. - Zostali w pośpiechu wrzuceni do okopu czy leju po bombie. Zaleźliśmy przy nich radzieckie guziki od mundurów czy bielizny, radziecką amunicję.

Fundacja zaczęła poszukiwania w Białej w poniedziałek 27 lipca i prawie od razu trafiła na mogiłę. Znajduje się na terenie zielonym obok pomnika żołnierzy radzieckich w centrum wioski.

- W latach 1952 – 1953 była tu ekshumowana zbiorowa mogiła. Szczątki przeniesiono wtedy na cmentarz wojenny w Kędzierzynie-Koźlu. Teraz okazuje się, że nie wszystkie ciała wtedy zabrano – mówi Jerzy Strzelczyk, miłośnik lokalnej historii.

– Już kilka razy prowadziliśmy prace w miejscach, gdzie według archiwalnych dokumentów były prowadzone ekshumacje radzieckich poległych – dodaje Andrzej Latussek. - Po sprawdzeniu okazywało się, że zabierano tylko część grobów, a resztę zostawiano. Z tego miejsca podobno ekshumowano ponad 180 żołnierzy. Zobaczymy, co jeszcze pokażą dalsze prace.

Szczątki żołnierzy zostaną pochowane ponownie na radzieckim cmentarzu wojennym w Kędzierzynie-Koźlu. Na razie nie znaleziono przy zwłokach nieśmiertelników czy rzeczy osobistych, które pozwalają na identyfikację.

To kolejne miejsce, gdzie fundacja Silesia prowadzi poszukiwania na Opolszczyźnie radzieckich grobów wojennych. Jeszcze w tym roku planuje dalsze prace w okolicach Kędzierzyna-Koźla.

W Białej od marca do maja 1945 trwały walki frontowe. Obie strony poniosły spore straty ludzkie. Ziemia wciąż kryje tu szczątki poległych.

Przed miesiącem na cmentarzu w Białej fundacja Pomost z Poznania ekshumowała 16 żołnierzy niemieckich. Tamte prace przerwano, żeby nie uszkodzić infrastruktury cmentarza, ale mają być niebawem kontynuowane. Kolejny grób zbiorowy Niemców może się znajdować w pobliżu odkrytej w poniedziałek mogiły Rosjan.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie