Kolejna zmiana w radzie decyzyjnej LGD Dolina Stobrawy [wideo]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon

Wideo

Udostępnij:
W maju wbrew nieformalnym ustaleniom wiceszefem rady decyzyjnej przyznającej dotacje unijne został przedstawiciel Byczyny, zamiast z Olesna. W czwartek odwołano go, wybrano nowego, a wybory zorganizowano w Oleśnie.

Ten rok dla Lokalnej Grupy Działania „Dolina Stobrawy" był burzliwy. Najpierw na skutek szeregu błędów i nieprawidłowości anulowano dwa nabory na dotacje unijne.

W maju zmieniono skład rady decyzyjnej. Józef Bzdzion z Olesna przestał być przewodniczącym rady decyzyjnej, jego miejsce zajął Janusz Kallus z Kluczborka.

W głosowaniu na wiceprzewodniczącego najwięcej głosów zdobył Paweł Wąsiak, dyrektor Kluczborskiego Inkubatora Przedsiębiorczości, reprezentujący Byczynę.

Zaskoczony prezes stowarzyszenia Tomasz Paluch powiedział, że ustalenia były inne. Miał wygrać przedstawiciel Olesna. W ostrych słowach skrytykował go Andrzej Kościuk, kasztelan grodu rycerskiego w Byczynie.

W czwartek Paweł Wąsiak został jednak odwołany, a jego miejsce zajął przedstawiciel Olesna - Piotr Górok, pracownik urzędu miejskiego. Nadzwyczajne walne zgromadzenie zwołano w Oleśnie.

Paweł Wąsiak został odwołany, ponieważ nie podpisał oświadczenia, że jest mieszkańcem Byczyny. Jest zameldowany czasowo w Byczynie (z tego miasta pochodzi), ale aktualnie na co dzień mieszka koło Opola.
Wprawdzie Urząd Marszałkowski w Opolu nie chciał zadecydować, czy osoba czasowo zameldowana może być traktowana jako mieszkaniec w radzie decyzyjnej, ale zarząd LGD Dolina Stobrawy sam uznał, że nie może.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie zorganizowano w Oleśnie, na dodatek w czasie, kiedy w Byczynie odbywała się sesja rady miejskiej. Pretensje o to mieli przedstawiciele Byczyny: Andrzej Kościuk i Eugeniusz Hoffmann. Na głosowanie nie dotarł nikt inny z Byczyny.

- Burmistrz Byczyny prosił, żeby przełożono zgromadzenie, ale bez skutku - mówi Andrzej Kościuk. - Dlaczego zebranie zorganizowano w Oleśnie? Na 130 członków LGD było 28, z tego większość z Olesna.

- Zgromadzenie zorganizowano w Oleśnie, ponieważ była prośba od wiceprzewodniczącego z Olesna - wyjaśnił prezes Tomasz Paluch.

Tomasz Paluch zapewnił, że zna i ceni Pawła Wąsiaka, a o jego odwołaniu zdecydowały wyłącznie względy formalne. Dodał, że rozmawiał z odwoływanym wiceprzewodniczącym rady decyzyjnej i że nie ma on żalu.

Paweł Wąsiak na zebranie nie przyjechał.
- Nie przyjechałem, ponieważ od początku nie chciano mnie w tej radzie. Niedługo po wyborze poproszono mnie, żebym nie brał udziału w posiedzeniach, ponieważ są wątpliwości. O tym, że będę odwołany, prezes Paluch poinformował mnie przez telefon - mówi Paweł Wąsiak.

Na miejsce po Pawle Wąsiaku zaproponowano dwóch kandydatów: Piotr Góroka z urzędu miejskiego w Oleśnie i Eugeniusza Hoffmanna, księgowego z grodu rycerskiego pod Byczyną.
Eugeniusz Hoffmann dostał tylko 5 głosów (od członków stowarzyszenia z Byczyny i Wołczyna), reszta głosowała za Piotrem Górokiem.

Oto nowy skład rady decyzyjnej:

Przewodniczący – Janusz Kallus (Gmina Kluczbork) sektor społeczny
Wiceprzewodniczący – Piotr Górok (Gmina Olesno) sektor mieszkaniec

Członkowie rady decyzyjnej:
Grażyna Wyrwa (Gmina Lasowice Wielkie) sektor mieszkaniec
Robert Pietrucha (Gmina Lasowice Wielkie) sektor gospodarczy
Józef Bzdzion (Gmina Olesno) sektor mieszkaniec
Renata Wolny (Gmina Olesno) sektor gospodarczy
Joanna Ptak–Fioncek (Gmina Wołczyn) sektor mieszkaniec
Joanna Staszków (Gmina Wołczyn) sektor społeczny
Szymon Godyla (Gmina Kluczbork) sektor gospodarczy
Marta Kulisińska (Gmina Byczyna) sektor społeczny
Krzysztof Chojak ( Gmina Byczyna) sektor mieszkaniec

Zarząd LGD Dolina Stobrawy pozostał ten sam.

Prezesem jest Tomasz Paluch. Wiceprezesami są: Beata Siwak, Piotr Kisiel, Andrzej Kochański, Patrycja Zawadzka.

Skarbnikiem jest Tomasz König, a członkami zarządu: Jolanta Schatt, Edyta Stabrawa oraz Jakub Goliński.

Komisję rewizyjną tworzą: Robert Podgórniak (przewodniczący), Rafał Neugebauer i Agnieszka Szyniec.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie