Na Zamku Książęcym w Niemodlinie podpisano w poniedziałek, 15 sierpnia wnioski w sprawie wpisania na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego dwóch kolejnych opolskich tradycji - haftu dobrzeńskiego oraz zielarstwa i ziołolecznictwa.
- A chcę przypomnieć, że do tej pory na liście jest już jedenaście tradycji z Opolszczyzny - mówi dr Joanna Banik, kierownik oddziału terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Opolu.
Teraz wnioski trafią do Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie, gdzie zostaną przeanalizowane i to tam zostanie podjęta decyzja o wpisaniu opolskich tradycji na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturalnego.
Warto dodać, że w Niemodlinie Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego świętował 60-lecie istnienia.
- Badamy i analizujemy wiedzę o polskich zabytkach oraz dziedzictwie niematerialnym, które stanowią o naszej tożsamości narodowej - mówi Elżbieta Ofat, zastępca dyrektora Instytut Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. - Przez te ponad pół wieku mamy ich zebranych, zbadanych i opisanych ponad 700 tysięcy, co można sprawdzić na stronie internetowej zabytki.pl
Przez cały poniedziałek na Zamku Książęcym w Niemodlinie odbywał się też I Opolski Etnofestiwal. W jego ramach prezentowane były właśnie opolskie tradycje wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, były też stoiska z rękodziełem, tradycyjną żywnością i napitkami oraz sporo muzyki. Można też było zwiedzać tutejszy zamek.
I Opolski Etnofestiwal był też zarazem świętem ziół, które organizowane jest od lat w niemodlińskiej warowni, a przypomnijmy, że 15 sierpnia obchodzimy święto Matki Boskiej Zielnej).
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?