Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne śnięte ryby w Kanale Gliwickim na terenie Kędzierzyna-Koźla. Tym razem padły głównie małe sztuki

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Po raz pierwszy śnięte ryby w Kanale Gliwickim zostały znalezione w marcu, potem również w lipcu i w mniejszej ilości w sierpniu. Zdjęcia pochodzą od wędkarzy, którzy pomagali przy usuwaniu padłych okazów.
Po raz pierwszy śnięte ryby w Kanale Gliwickim zostały znalezione w marcu, potem również w lipcu i w mniejszej ilości w sierpniu. Zdjęcia pochodzą od wędkarzy, którzy pomagali przy usuwaniu padłych okazów.
Martwe okazy znaleziono między śluzami Sławięcice a Nowa Wieś. Szacuje się, że jest ich około 700. Trwa wyławianie z wody martwych ryb.

Informację o znalezieniu śniętych ryb potwierdziły Wody Polskie. Jak poinformował Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach już 28 sierpnia br. w godzinach wieczornych otrzymano zgłoszenie od wędkarza, który w III sekcji Kanału Gliwickiego (na tzw. awanporcie dolnym śluzy Rudziniec) zauważył 6 sztuk śniętych małych ryb. Na miejscu zdarzenia interweniowały poinformowane służby WIOŚ. Pobrano próbki wody do badań.

"Dzisiaj rano (29.08) służby terenowe Wód Polskich w Gliwicach zaobserwowały w II i III sekcji Kanału Gliwickiego kolejne śnięte ryby. Ich łączną ilość oszacowano na ok. 70 kg. O zdarzeniu zostały bezzwłocznie powiadomione właściwe terytorialnie WCZK, WIOŚ i PIW. Obecnie służby w terenie podejmują działania, zgodne z ich kompetencjami. Sytuacja jest na bieżąco analizowana i weryfikowana, odbywają się także rejsy kontrolne w celu sprawdzenia pozostałych sekcji Kanału Gliwickiego" - poinformowały Wody Polskie w oficjalnym komunikacie.

Chodzi konkretnie o lokalizację między śluzami Sławięcice a Nowa Wieś na terenie Kędzierzyna-Koźla.

- Śnięte ryby, o których mowa, nie są dorodnymi okazami, tylko małymi rybami. Nasze działania polegają na zbieraniu martwych sztuk. Podczas naszego monitoringu nie potwierdziliśmy obecności substancji ani zanieczyszczeń na powierzchni wody - podkreślił w Radiu Opole kapitan Piotr Krok, oficer prasowy kędzierzyńsko-kozielskiej straży pożarnej.

Na pozostałych odcinkach Odrzańskiej Drogi Wodnej w zarządzie RZGW w Gliwicach nie zaobserwowano podobnych sytuacji.

"Prowadzony jest wzmożony monitoring wód, zwłaszcza na stopniach wodnych i śluzach, gdzie obserwuje się zachowania ryb i ptactwa, a także stan przybrzeżnej roślinności. Trwa także współpraca z jednostkami Policji i Straży Pożarnej w zakresie działań związanych z inspekcją wód" - przekazały Wody Polskie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kedzierzynkozle.naszemiasto.pl Nasze Miasto