Kolejne wsie w gminie Dąbrowa podłączają się do sieci gazowej

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Pieniądze na wymianę starych kotłów na ekologiczne mają pochodzić z funduszy ochrony środowiska i Unii Europejskiej.
Pieniądze na wymianę starych kotłów na ekologiczne mają pochodzić z funduszy ochrony środowiska i Unii Europejskiej. Paweł Stauffer
Gmina przygotowuje też plan wymiany pieców węglowych na ogrzewanie ekologiczne.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakończyło już budowę gazociągu w trzech kolejnych wsiach gminy Dąbrowa. Mowa tu o Mechnicach, Wrzoskach i Chróścinie. Wcześniej zgazyfikowane zostały Sławice.
- Teraz do zbudowanej sieci podłączać się będą mieszkańcy - mówi Marek Leja, wójt gminy Dąbrowa.

To oznacza, że część mieszkańców będzie wymieniała kotły: stare węglowe na nowoczesne i ekologiczne gazowe.
- Liczymy, że gazyfikowane będą kolejne wsie naszej gminy: Dąbrowa, Karczów, Żelazna - mówi wójt Leja.

Gmina przygotowuje też plan gospodarki niskoemisyjnej, który ma pomóc w wyeliminowaniu z krajobrazu dymiących kominów, a co za tym idzie, doprowadzić do poprawy czystość powietrza.

Chodzi o modernizację systemów grzewczych (wymiana kotłów, przebudowa sieci centralnego ogrzewania), zastosowanie odnawialnych źródeł energii do wytwarzania ciepła lub energii elektrycznej (pompy ciepła, kotły na biomasę, kolektory słoneczne, fotoogniwa), termomodernizację obiektów budowlanych (ocieplenie ścian, dachów lub stropodachów, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej), wprowadzanie urządzeń elektrycznych o wyższej klasie energetycznej w przemyśle i przy produkcji oraz w instytucjach publicznych (np., komputery, drukarki, kuchenki elektryczne, chłodziarki itd.).

W związku z tym gmina Dąbrowa przygotowała specjalną ankietę skierowana do mieszkańców, w której pyta, jakim paliwem ogrzewane są domy, w jaki sposób podgrzewana jest woda użytkowa, o roczne zużycie paliwa, rok montażu instalacji CO, stan techniczny i moc kotła, czy ludzie planują docieplenia budynków i wymianę kotłów.

Są też pytania dotyczące posiadanych samochodów: ile palą, na jakie paliwo jeżdżą, roczny przebieg.
- Przekazane informacje zostaną wykorzystane wyłącznie do oszacowania wielkości emisji gazów cieplarnianych oraz opracowania planu gospodarki niskoemisyjnej i nie będą udostępniane publicznie - mówi wójt Leja. - Wypełnione ankiety będą traktowane równocześnie jako wstępne zainteresowanie udziałem w ewentualnych inicjatywach dotyczących realizacji planu - mówi wójt Leja.

Wypełnioną ankietę można dostarczyć do kancelarii urzędu gminy, przesłać pocztą na adres urzędu: ul. ks. prof. J. Sztonyka 56, 49-120 Dąbrowa, przesłać mailowo na adres: [email protected], bądź złożyć u sołtysów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska