Kolejny krok w stronę kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Konferencja prasowa na placu Wolności. Od lewej: prof. Stanisław S. Nicieja - rektor UO, prof. Marek Masnyk - rektor elekt UO, Patryk Jaki - wiceminister sprawiedliwości, Jarosław Pinkas - sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak - prorektor UO ds. promocji i zarządzania, wicewojewoda Violetta Porowska.
Konferencja prasowa na placu Wolności. Od lewej: prof. Stanisław S. Nicieja - rektor UO, prof. Marek Masnyk - rektor elekt UO, Patryk Jaki - wiceminister sprawiedliwości, Jarosław Pinkas - sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak - prorektor UO ds. promocji i zarządzania, wicewojewoda Violetta Porowska. Sławomir Mielnik (O)
- Opole będzie miało kierunek lekarski - zapewnił Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, podczas poniedziałkowej wizyty w Opolu.

- To będzie niezwykła rzecz, coś, co przyspieszy rozwój miasta. Jako województwo spełniacie wszystkie kryteria by kształcić lekarzy. Macie odpowiednią kadrę i bazę kliniczną, dlatego odpowiedź ministra jest jednoznaczna: tak, Opole będzie miało kierunek lekarski – stwierdził Jarosław Pinkas.

Decyzja ministra zdrowia jest kolejnym, ale przełomowym etapem w drodze Uniwersytetu Opolskiego do otwarcia w Opolu kierunku lekarskiego. Podkreślał to prof. Stanisław S. Nicieja: - Dziś jest wielki dzień dla Uniwersytetu Opolskiego. Stajemy się klastycznym uniwersytetem, który ma wszystkie wydziały. Kiedyś z wielkim mozołem walczyliśmy o Wydział Teologiczny, potem o Wydział Prawa, teraz o kolejny, najważniejszy w zamknięciu tego całego kompleksu - Wydział Medyczny - mówił rektor.

Jarosław Pinkas zaapelował do władz regionu i uczelni, by jak najszybciej wypracowały wspólne stanowisko ws. funkcjonowania zaplecza klinicznego, którym dla kierunku ma być Wojewódzkie Centrum Medyczne.

Jak mówi prof. Wiesława Piątkowska-Stepaniak, prorektor UO ds. promocji i zarządzania, która jest odpowiedzialna za tworzenie kierunku, toczą się na ten temat rozmowy. - Odwiedzamy różne uczelnie medyczne by stworzyć najlepszy model współpracy – wyjaśnia.

Przypomnijmy, że kilkusetstronicowy projekt Uniwersytetu Opolskiego najpierw trafił Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które pod względem formalnym pozytywnie go zaopiniowało. Potem pod względem merytorycznym pozytywnie oceniała go Polska Komisja Akredytacyjna (PKA).

ZOBACZ Kolejne zielone światło dla kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim

Dziś, już oficjalnie, wniosek zyskał akceptację Ministerstwa Zdrowia. W ostatnim etapie wróci do MNiSW, gdzie ostatecznie na temat utworzenia w Opolu kierunku lekarskiego wypowie się dr Jarosław Gowin, minister nauki.

Wszystko wskazuje jednak na to, że jego decyzja będzie tylko formalnością. Nie jest bowiem tajemnicą, że minister popiera plany Uniwersytetu Opolskiego, o czym głośno mówił w czasie swojej wizyty w Opolu na początku kwietnia.

Kierunek lekarski ma ruszyć w Opolu w roku akademickim 2017/2018.

POLECAMY NA NTO.PL

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska