Kolejny wiadukt na budowie obwodnicy Olesna oddany do użytku. Zobaczcie, kiedy cały ten odcinek drogi ekspresowej S11 będzie gotowy

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tak wygląda nowy wiadukt nad budowaną obwodnica Olesna.
Tak wygląda nowy wiadukt nad budowaną obwodnica Olesna. GDDKiA Opole
Dzisiaj otwarty dla kierowców został kolejny wiadukt na budowie obwodnicy Olesna. Na cały 25-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 poczekamy jeszcze kilka miesięcy. Trasa jest już gotowa w 80 procentach. Zobaczcie, jak wygląda obecnie S11 na północy Opolszczyzny.

Spis treści

- Obwodnica Olesna to inwestycja realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych. Budowa tego 25-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 jest już zaawansowana w około 80 procentach - informuje Agata Andruszewska, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu.

W środę (1 lutego) oddany do ruchu został kolejny wiadukt, tym razem na trasie Borki Małe - Sowczyce.

W sumie w ciągu 25-kilometrowej obwodnicy Olesna będą 24 mosty i wiadukty, a także 19 zbiorników retencyjnych.

Dwa najdłuższe wiadukty są nad linią kolejową Tarnowskie Góry - Kluczbork. Jeden z nich ma 135 metrów, a drugi 126 metrów.

Wcześniej oddano do użytku już dwa inne wiadukty:

  1. wiadukt na węźle Olesno,
  2. wiadukt łączący miejscowości Ciarka i Kolonia Ciarka.

Ze względu na zimę na placu budowy obwodnicy Olesna trwa oficjalna przerwa zimowa. Mimo to prowadzone są niektóre prace.

- Przerwa zimowana kontraktach realizowanych przez GDDKiA trwa od połowy grudnia. Jednak wykonawcy w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych mogą jednak realizować niektóre roboty - wyjaśnia Agata Andruszewska.

Wykonawca obwodnicy Olesna finalizuje roboty ziemne w zakresie wykopów, nasypów oraz wzmocnienia podłoża w ciągu trasy głównej oraz dróg poprzecznych.

Na znacznym odcinku trasy głównej obwodnicy ułożono już warstwę podbudowy bitumicznej, a na części obiektów (w tym kolejnych mostów i wiaduktów) prowadzone są prace wykończeniowe.

Tymczasowa zmiana organizacji ruchu w związku z budową obwodnicy Olesna

W ramach budowy obwodnicy Olesna obowiązuje zmiana organizacji ruchu.

Za miejscowością Łomnica w kierunku granicy z województwem śląskim (czyli w miejscu, gdzie kończyć się będzie obwodnica Olesna) w ciągu drogi krajowej nr 11 wprowadzono by-pass o długości około 2 kilometrów.

Kierowcy są kierowani z drogi krajowej nr 11 na nowy przebieg tej drogi, następnie poprzez tymczasowy łącznik wjeżdżają na odcinek nowo wybudowanej drogi ekspresowej S11 i dalej są kierowani na rondo łączące drogę ekspresową S11 ze starym przebiegiem DK11.

- Zmiana organizacji ruchu na tym odcinku ma na celu budowę nowego przebiegu drogi krajowej nr 11 nad drogą ekspresową S11 wraz z budową wiaduktu oraz wykonaniem wykopu w miejscu projektowanej drogi S11. Wprowadzone utrudnienia potrwają do II kwartału - wyjaśnia Agata Andruszewska.

Kiedy będzie gotowa cała obwodnica Olesna

Obwodnica Olesna, będąca 25-kilometrowy odcinkiem drogi ekspresowej S11, zostanie oddana do użytku kierowcom w trzecim kwartale 2023 r.

Konkretniej oznacza to, że obwodnica Olesna zostanie otwarta latem, w lipcu-sierpniu 2023 r.

Obwodnica omija Olesno od północnej strony. Początek obwodnicy Olesna zlokalizowany będzie na tymczasowym rondzie w Kolonii Ciarka.

Koniec 25-kilometrowej obwodnicy zlokalizowany będzie na tymczasowym rondzie w Łomnicy, na granicy województwa opolskiego i śląskiego.

Obwodnica Olesna to trasa dwujezdniowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku i nośności 11,5 t/oś. Docelowo zostanie połączona z sąsiednimi odcinkami drogi ekspresowej S11.

Całkowita wartość budowy obwodnicy Olesna (wraz z wykupem gruntów) to 767,9 miliona złotych. Z tego aż 411 milionów zł pokryje dotacja z Unii Europejskiej.

Obwodnicę Olesna buduje konsorcjum firm Mirbud oraz Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia.

Nowa trasa ma wyprowadzić z Olesna oraz z podoleskich wiosek ruch tranzytowy. Obwodnica Olesna oprócz znaczenia lokalnego będzie także nowoczesnym połączeniem drogowym dla województw wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego.

W pobliżu węzła drogowego S11 gmina Olesna wyznaczyła tereny inwestycyjne.

Droga ekspresowa S11 to droga ogólnopolska. Docelowo będzie mieć 550 kilometrów i połączy porty województwa zachodniopomorskiego z Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska