Kołek w płocie

Maria Szylska
Jeśli ktoś nie wyobraża sobie posesji bez płotu, to niech go chociaż dopasuje do charakteru budynku i otoczenia.

Na Zachodzie - zauważa Maciej Mazurek, opolski architekt - granica działki zaznaczona jest symbolicznym słupkiem. Pozostała przestrzeń ma charakter wspólny. U nas panuje przekonanie, że obojętnie, czy działka jest mała, czy duża - musi być odgrodzona. Bo to mój teren, moja własność. Ogrodzenie częściej jest nam potrzebne ze względu na bezpieczeństwo psychiczne niż rzeczywistą ochronę przed złodziejem. Temu nie oprze się raczej żaden płot.

Zamówienie lub kupno ogrodzenia nie stanowi dziś żadnego problemu (chyba że finansowy). Możemy wybierać pomiędzy płotami drewnianymi, kamiennymi, ceglanymi, betonowymi, z metalu lub takimi, gdzie wymieszanych jest kilka rodzajów materiałów. Łączy je jeden element - fundament.
O ile wykonanie projektu domu powierzamy architektowi, to w przypadku płotu zdajemy się najczęściej na własną inwencję. Niestety, nieraz z kiepskim efektem.
Jaka jest więc recepta na ładny płot? Maciej Mazurek mówi, że ogrodzenie jest nierozerwalnie związane z domem, jego otoczeniem i wykończeniem. Jeśli dom jest zlokalizowany w małej, zacisznej uliczce, to dobrze, by właściciele wszystkich działek poddali się pewnej dyscyplinie projektowej.

- Działki powinny być podobnej wielkości, domy jednorodne, o zbliżonych płaszczyznach dachów, tej samej wysokości do kaletnicy, materiał i kolorystyka jednolita - twierdzi architekt. - Takie zasady często zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Rzecz nie w tym, by ograniczać inwestora, ale by wprowadzać rytm przestrzenny, spokój i ład. Płot jest konsekwencją takiego projektowania, kropką nad "i".
Największym grzechem popełnianym na osiedlach domków szeregowych jest stawianie różnych płotów przy każdym z segmentów. Na szczęście deweloperzy budujący nowe osiedla, oprócz kompleksowego projektowania domów zlecają też projektowanie małej architektury - w tym ogrodzeń.

Ile kosztuje ogrodzenie
- siatka luxursus - długość 10 m - 90 zł
- siatka pleciona PCV - długość 15 m - 100 zł
- słupek z uchwytami PCV 170 cm wysokości, przekrój 38 mm - 35 zł
- napinacz do siatki - 22 zł
- słupek ocynkowany - wysokość 175 cm - 22 zł
- płot drewniany (segment 180x180x157 cm) 249 zł
- płot Hubertus skośny (250x120 cm) - 80 zł
- furtka z elementów kutych (szerokość 104 cm, w cenie zamek i klamka) - 449 zł
- ogrodzenie z elementów kutych pod wymiar na zamówienie - 299 zł/metr bieżący
- słupek do płotów berlińskich - 20-32 zł (w zależności od wysokości)

- Przy wznoszeniu płotu trzeba pamiętać o dwóch zasadach. Odpowiedniej wysokości i wyborze materiału - radzi Maciej Mazurek. - Płot nie może przytłaczać domu. Wysokie ogrodzenie owszem, ale tylko wtedy, gdy odległość domu od płotu jest znaczna. Trzeba zachować odpowiednią perspektywę. Ważne też, by elementy budowlane wykorzystane do wykończenia domu powtarzały się w ogrodzeniu. Jeśli przy elewacji budynku zastosowana została cegła klinkierowa, możemy ten sam element wykończenia powtórzyć w płocie. Ceglany słupek można zwieńczyć dachówką, która pokrywa dach domu. Jeśli dom jest drewniany, świetnie będzie się z nim komponował drewniany płot.
Najczęściej - ze względów finansowych - front domu zdobimy eleganckim płotem, resztę działki grodzimy zwykłą siatką. Rozwiązanie jest do przyjęcia, pod warunkiem, że naturalną jej ozdobą będą rośliny pnące - bluszcze, rdesty, klematisy. Bardzo ładnie wpisują się też w otoczenie wszelkiego rodzaju elementy drewniane - gotowe płoty, tzw. berlińskie, czy proste belki.
Natomiast nie do przyjęcia jest grodzenie się przy pomocy betonowych elementów, nawet jeśli zdobią je "artystyczne" ażury.
- Beton nijak się ma do materiałów, które użyliśmy do budowy domu. Taki rodzaj ogrodzenia sprawdzi się na placach składowych, powierzchniach przemysłowych, ale nie w zabudowie jednorodzinnej - przestrzega Maciej Mazurek.

Powszechnym błędem popełnianym przez większość właścicieli posesji jest nieumiejętność takiego zaprojektowania ogrodzenia, by schować w nim pojemniki na śmieci. W efekcie kubły są najbardziej rzucającym się w oczy ulicznym elementem. Być może dlatego, że trudno pogodzić jednoczesną ich dostępność dla firm parających się wywozem nieczystości z obawą przed ich zniknięciem.
- W naszej obyczajowości płot stanowi pokaźną część inwestycji, gdy tymczasem powinien być tłem dla domu, jego uzupełnieniem - twierdzi architekt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska