Kolekcja GSW od 1958 roku do dzisiaj. Niezwykła wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej [dużo zdjęć]

Anna Konopka
Anna Konopka
Wystawę "Kolekcja GSW od 1958 roku do dzisiaj" można zwiedzać do 15 kwietnia.
Wystawę "Kolekcja GSW od 1958 roku do dzisiaj" można zwiedzać do 15 kwietnia. mat. GSW
Ekspozycję pod tytułem "Kolekcja GSW od 1958 roku do dzisiaj" można zwiedzać do 15 kwietnia w Galerii Sztuki Współczesnej. Zobaczymy na niej prace gromadzone przez 60 lat działalności galerii, w tym autorstwa wybitnych twórców związanych z Opolszczyzną.

Najnowsza wystawa jest jednym z wydarzeń związanym z obchodami jubileuszu 60-lecia Galerii Sztuki Współczesnej, który przypada właśnie na trwający rok.

- Udało nam się pokazać prawie połowę z tego co posiadamy, czyli ok. 450 prac - mówi Anna Potocka, dyrektor GSW, a także jedna z kuratorek wystawy „Kolekcja GSW od 1958 roku do dzisiaj”.

- W większości to malarstwo, ale prezentujemy również rzeźbę, tkaninę i grafikę - wylicza.

Warto podkreślić, że w kolekcji opolskiej galerii znajduje się ponad tysiąc prac, 280 artystów. Dla opolan jest to więc wystawa szczególna, bowiem w zbiorach gromadzonych od 1958 roku znajdują się dzieła najważniejszych twórców związanych z Opolem z poprzedniego pokolenia.

- Kolekcje systematycznie powiększaliśmy do 1991 roku. Na to dostawaliśmy środki. Wtedy były kupowane prace z wystaw premierowych, ale również z plenerów w Paczkowie, Górze św. Anny, Tułowicach i Kędzierzynie-Koźlu - opowiada Anna Potocka.

- Mieliśmy też inne zakupy, bowiem dwa razy do roku mogliśmy prosić opolskich artystów o zakup ich prac do naszej kolekcji - dodaje.

A co zobaczymy na prezentowanych pracach? Ekspozycja ma charakter historyczny i przybliża mieszkańcom Opola, jak i regionu, najważniejsze postacie opolskiej sztuki ostatnich sześciu dekad. Stanowi także swoisty portret opolskiego pejzażu wraz ze wsiami, miasteczkami i prężnie rozwijającym się przemysłem.

Do nich należą m.in.: Jerzy Beski, Stanisław Białogłowicz, Lech Biernacki, Jan Borowczak, Krzysztof Bucki, Anna Jańska-Maciuch, Ryszard Kowal, Antoni Marcolla, Ruta Molin, Władysław Początek, Bolesław Polnar, Siegbert Porada, Zenon Henryk Rachwalski, Jan Szczyrba i Aloiza Zacharska-Marcolla.

Zobacz też: 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska" od 3 do 8 kwietnia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska