Komendant z Olesna wśród medalistów olimpijskich

Policja
Reprezentacja Polski - multimedaliści z Nowego Jorku.
Reprezentacja Polski - multimedaliści z Nowego Jorku. Policja
Na XIII Światowe Igrzyska Służb Mundurowych w Nowym Jorku dojechało tylko 5 sportowców z Polski. Ale nasi mundurowi i tak zdobyli worek medali!
Szef policji z Olesna Tomasz Kubicki na XIII Światowych Igrzyskach Sluzb Mundurowych w Nowym Jorku.

Komendant Tomasz Kubicki na olimpiadzie w Nowym Jorku

17 medali, w tym 9 złotych - oto dorobek polskiej reprezentacji na XIII Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych w Nowym Jorku.

W olimpiadzie wzięło udział 15 tysięcy sportowców z ponad 70 krajów.

- Z powodów finansowych nasza reprezentacja jest jedną z najmniejszych, ale za to zawsze jest bardzo mocna, nigdy nie wracamy bez medali - mówi Tomasz Kubicki, szef polskiej reprezentacji, a na co dzień komendant powiatowy policji w Oleśnie.

W tym roku Polaków było jeszcze mniej, ponieważ z siedmiu zgłoszonych osób do Nowego Jorku na igrzyska dojechało tylko 5.

- Tomasz Czubak w ostatniej chwili odwołał wylot z powodów rodzinnych, a moje dotarcie do Nowego Jorku opóźnił huragan Irene - opowiada Tomasz Kubicki.

XIII Światowe Igrzyska Służb Mundurowych zaplanowane były od 26 sierpnia do 5 września.

Pięciu polskich reprezentantów (Aleksandra Saraceń, Marcin Krzywański, Olgierd Stański, Maciej Wojciechowski, Tadeusz Stuchlik) wyleciało do Nowego Jorku. Na miejscu zastała ich Irene. Ewakuowanych zostało 400 tysięcy mieszkańców Nowego Jorku.

- Nasza ekipa mieszkała w hotelu w Harlemie, w tej dzielnicy nie zarządzono ewakuacji, ale przez blisko dwa dni nie można było opuszczać hoteli - mówi Tomasz Kubicki. - Lało niemiłosiernie, a wiatr osiągał 130 km/h.
On sam w tym czasie próbował dostać się do Nowego Jorku.

- Z Warszawy doleciałem do Londynu, ale tam okazało się, że wszystkie lotniska w Nowym Jorku zamknięto, więc wróciłem do domu - opowiada Tomasz Kubicki. - Kiedy po trzech dniach ponownie poleciałem, na lotnisku w Londynie było tylu pasażerów i takie zamieszanie, że 15 minut przed odlotem, już po odprawie okazało się, że nie mam miejsc w samolocie!

W końcu udało się dolecieć do Nowego Jorku.

- Dotarłem jednak dopiero wieczorem 31 sierpnia, a nazajutrz rano biegła sztafeta w triatlonie, w której chciałem wystartować, ale nie zdążyłem się przygotować - mówi Tomasz Kubicki.

Na dodatek szefowi oleskiej policji odnowiła się poważna kontuzja ścięgna Achillesa, więc nie mógł bronić srebra w biatlonie z igrzysk w Vancouver w 2009 roku.

Z powodu huraganu Irene program igrzysk skrócono zresztą o blisko połowę. Polskiej ekipie nie przeszkodziło to jednak w zdobyciu worka medali.

Wśród medalistów znaleźli się:

Tadeusz Stuchlik - 6 medali w pływaniu (3 złote, 2 srebrne i 1 brązowy)
Aleksandra Saraceń - 4 medale w biegach i biatlonie (2 złote, 1 srebrny i 1 brąz)
Maciej Wojciechowski - 5 medali w bieganiu i biatlonie (3 złote, 1 srebro i 1 brąz)
Olgierd Stański - 2 medale (1 złoty i 1 srebrny)
Marcin Krzywański - 1 medal (srebrny w sztafecie 4x 400m).

Start polskich mundurowych w XIII Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych w Nowym Jorku sfinansowała Polska Federacja Sportu Gwardia.

XIV Światowe Igrzyska Służb Mundurowych odbędą się w Belfaście w 2013 roku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska