Komentarz Grzegorza Flerianowicza: Hołd dla Hołdy

Grzegorz Flerianowicz
Już sam fakt, że zaledwie 29-letni Mateusz Hołda został tzw. „belwederskim” profesorem daje mu w oczach wielu szacunek i uznanie. Jeszcze większe, gdy weźmiemy pod uwagę to, że dokonał tego w kardiologii - dziedzinie w której lanie wody i polityczne układy mają marginalne znaczenie (a w ostatnich latach zdarzało się i tak).

Jednak mnie najbardziej zaimponowało to, jak tłumaczy swój d sukces - całkowicie pod prąd „równościowym” i „demokratycznym” trendom w podejściu do edukacji: „Miałem same piątki i szóstki, dobrze się uczyłem, bo dużo się uczyłem. Wszystko było okupione ciężką pracą” - mówi w wywiadzie dla Gazety Krakowskiej.

Odrabianie zadań domowych traktował jako pożyteczną formę spędzania czasu, ale przede wszystkim chciał mieć najlepsze oceny, wygrywać konkursy, po prostu być najlepszym, zarówno w szkole jak i na studiach. Ambicja, cele, ciężka praca, ale i pokora, dały spektakularny efekt.

I to wszystko w polskim systemie edukacji. Systemie, który niestety z roku na rok pod wpływem „postępowych idei”, jak zresztą wszystkie inne dziedziny życia, gospodarczego, czy religijnego nie wyłączając, równa w dół. Co oznacza, że więcej czasu poświęca dla tych, którzy z różnych powodów odstają od średniej kosztem tych, którzy mają choćby odrobinę ponadprzeciętne aspiracje.

Osłabienie rywalizacji poprzez usunięcie ocen, brak zadań domowych, wszechobecne orzecznictwo różnych dysfunkcji, aklimatyzacja obcokrajowców, nagrody za samo „wzięcie udziału” itd. mają oczywiście jakieś swoje plusy, ale raczej nie dają pola do tego, by kreować więcej ludzi pokroju pana Hołdy czy innych, faktycznie stojących w awangardzie rozwoju.

Jak sam Profesor zaznacza, chciałby być przykładem i inspiracją dla innych ludzi, że wytrwałością i poświęceniem można nawet w młodym wieku osiągnąć bardzo dużo. Ale by tak się stało nie można aspiracji i ambicji zastępować wszechobecną polityką „pomocnej dłoni” i wyrozumiałości dla wad czy błędów, bo jedynym efektem jest jeszcze więcej zajęć pozalekcyjnych i jeszcze więcej czasu spędzanego na nauce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska