Komiks pomaga w nauce języka

Redakcja
Artur Klose po niemiecku objaśniał, jak rysować komiks.
Artur Klose po niemiecku objaśniał, jak rysować komiks.
Artur Klose, autor komiksów, m.in. o Bobbym i Molly, oraz filmów animowanych, prowadził warsztaty w pięciu szkołach na Opolszczyźnie. Dzieci, rysując, uczyły się niemieckiego.

Uczestnicy warsztatów, które 5 kwietnia odbyły się w Publicznym Gimnazjum w Tarnowie Opolskim mieli za zadanie opowiedzieć, na dwóch obrazkach, historyjkę o wymyślonych przez siebie postaciach. Artur Klose wyjaśniał im, wyłącznie po niemiecku, jakie zasady obowiązują przy tworzeniu komiksów i jak rysować ich bohaterów.

- To bardzo fajny pomysł - mówiła Karolina Rychlikowska z klasy II d. - Zajęcia trwały trzy godziny, a zleciały znacznie szybciej niż zwyczajna lekcja!

- Warsztaty były udane i pożyteczne - potwierdza germanistka, Małgorzata Nowak - Danel. - Uczniowie nie tylko poznali twórcę ciekawych komiksów, ale mieli okazje rozmawiać z nim w żywym języku, sprawdzić swój niemiecki. Mam nadzieję, że przekonali się, przy okazji, że warto się kształcić, bo znajomość języka może być drogą do kariery.

Pomysł warsztatów plastyczno-językowych, które Artur Klose prowadził też w gimnazjach w Strzeleczkach, Walcach, Kluczborku i Zespole Szkół Dwujęzycznych w Oleśnie zrodził się z jego osobistych doświadczeń. Pochodzący ze Strzeleczek rysownik niemieckiego zaczął się uczyć dopiero w 1992 roku, studiując w klasie filmu animowanego na Uniwersytecie w Kassel. Jak sam podkreśla, korzystał przy z tym także z bardzo popularnej na całym świecie "mieszaniny" słowa i obrazu.

- Pierwszy komiks narysowany został przez Richarda Feltona Outcaulta w 1896 roku w Nowym Jorku. Mieszkający tam wówczas ludzie mówili w 70 różnych językach, co dzień napływało 2 tysiące przybyszów - wyjaśnia Artur Klose. - Musieli się porozumiewać. A komiks, jak się wówczas okazało i o czym sam też się przekonałem, bardzo pomaga w nauce języka.

Artur Klose znany jest na Śląsku przede wszystkim jako twórca komiksu "Geheimnisvolle Oppelner Land - eine Entdeckungreise mit Bobby und Molly" (Tajemnice Opolszczyzny - odkrywcze wyprawy z Bobbym i Molly) wydanego przez Instytut Goethego. 1500 egzemplarzy drugiego już nakładu wspomagającej nauczanie języka niemieckiego książki trafia właśnie do szkół za pośrednictwem Niemieckiego Towarzystwa Oświatowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska