Kominek - ozdoba domu oraz sposób na jego ogrzewanie

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Kominek nie tylko ogrzeje, ale również ozdobi mieszkanie. Przestrzeń dookoła można zaaranżować na różne sposoby. Ciekawe półki, obrazy, lampy stojące, dekoracyjne przedmioty - wszystko to stworzy niepowtarzalny klimat.
Kominek nie tylko ogrzeje, ale również ozdobi mieszkanie. Przestrzeń dookoła można zaaranżować na różne sposoby. Ciekawe półki, obrazy, lampy stojące, dekoracyjne przedmioty - wszystko to stworzy niepowtarzalny klimat. fot. Mariusz Jarzombek
Domy z kominkiem dają poczucie przytulności. Kominek może jednak nie tylko ocieplać domową atmosferę, ale również służyć do ogrzewania domu. Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Decyzja o budowie kominka była jedną z lepszych, jaką z żoną podjęliśmy. Nic nie zapewni w domu takiego klimatu jak żarzący się na środku pokoju ogień - mówi Andrzej Mazurek z Olesna.

Według pana Andrzeja kominek to centrum, wokół którego skupia się cała rodzina.
- Człowieka zawsze coś ciągnęło do ognia. Nie wiem dlaczego, ale coś w tym jest. Najprzyjemniej jest zimą, kiedy za oknem pada śnieg. Siadamy wtedy z żoną na podłodze przed kominkiem i rozmawiamy. Potrafimy tak spędzić całe godziny
- mówi.

Kominek w domu państwa Mazurków oprócz "klimato-twórczej" funkcji często zastępuje również centralne ogrzewanie.

- Kominkiem można ogrzać cały dom. Oczywiście ma to swoje minusy, bo co jakiś czas trzeba do niego dokładać. Lepiej, żeby zawsze ktoś był w domu, bo z ogniem nie ma przecież żartów - mówi Andrzej Mazurek. - Na ogół korzystam jednak wyłącznie z niego, żeby ogrzać parter w domu. W centralnym rozpalam tylko, kiedy jest naprawdę zimno. Z reguły bywa tak, że udaje mi się przetrwać całą jesień i zimę bez tego. Kominek zdecydowanie wystarcza - mówi Andrzej Mazurek.
Taki sposób ma jeszcze inne zalety, bo kominek łączy walory użytkowe i estetyczne. Poza tym jest niezależny od zewnętrznych dostaw energii, awaria części systemu dystrybucji ciepła lub jego uszkodzenie nie stanowią zagrożenia i nie unieruchamiają całego systemu. A co najważniejsze - jest ekologiczny, bo produkty spalania drewna są znacznie mniej szkodliwe od produktów spalania węgla czy gazu i oczywiście od produktów ubocznych elektrowni atomowych.

Ważne

Ważne

Jakie drewno wybrać na opał?

Najlepsze i najbardziej kaloryczne (ma najwyższą wartość opałową, długo się pali i wytwarza najwięcej ciepła) jest drewno drzew liściastych - brzozy, dębu, buka, jesionu lub drzew owocowych. Nie zawiera substancji smolistych, które brudzą szybę w kominku. Powstaje z niego również niewiele popiołu. Ważne jest, by było suche - wilgotność nie powinna przekraczać 20%.
Drewno drzew iglastych jest gorsze, bo w czasie palenia strzela gradem iskier, zawiera dużo żywic, które powodują szybkie zanieczyszczanie się paleniska i komina. Dlatego lepiej nim w kominku nie palić.

Jak się dzieje, że kominkiem ogrzewa się cały dom?
- Bardzo prosto. Budując kominek, trzeba poprowadzić od niego przewody rozprowadzające ciepło po pozostałych pomieszczeniach. U nas dochodzą one tylko na parter, więc o grzanie tam nie muszę się martwić - mówi Andrzej Mazurek.
Taką instalację można poprowadzić również w całym domu.

- Wtedy gdzieś na poddaszu montuje się specjalną turbinę, która rozprowadza ciepło po całym domu. Koszt takiego kominka to około 9 tysięcy złotych - mówi Krzysztof Grega, właściciel firmy Krys, montującej kominki.

Według niego grzać kominkiem można przez całą zimę. Chyba że temperatura spadnie poniżej minus piętnastu stopni, ale teraz mamy tak łagodne zimy, że takie sytuacje raczej się nie zdarzają. Minusem jest to, że do kominka trzeba co dwie godziny dokładać - mówi Krzysztof Grega.

Kominkiem można również ogrzać wodę. - Wtedy tuż nad nim montuje się specjalny płaszcz wodny, w którym krąży woda. Taki piec kosztuje około 15 tys. zł. Mimo to opłaca się, bo drewno jest zdecydowanie tańsze od węgla. Metr sześcienny drewna opałowego kosztuje 60 zł. Na opał dla standardowego domku jednorodzinnego trzeba wydać jakieś 1500-2000 złotych - mówi Krzysztof Grega.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska