reklama

Komisja Wenecka wzywa polskie władze do respektowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego

Wojciech Rogacin / AIPTVN24/x-news

Wideo

Zobacz galerię (0 zdjęć)
"Komisja Wenecka wzywa wszystkie organy państwa, zwłaszcza Sejm, do pełnego respektowania i wprowadzania w życie wyroków Trybunału [Konstytucyjnego]" - napisali członkowie Komisji wyroku dotyczącym Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

Zgodnie z przewidywaniami Komisja Wenecka skrytykowała zmiany ustawowe dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, jakie wprowadził PiS i wezwała do zmiany "wadliwego prawa". Uznała, że wszystkie zmiany łącznie prowadzą do paraliżu prac Trybunału, co sprawia, że obywatele nie mają możliwości zaskarżenia prac rządu i parlamentu, które uważają za niezgodne z prawem. - Uniemożliwienie zaskarżenia tych decyzji stanowi pogwałcenie zasady państwa prawa - stwierdziła Komisja w ogłoszonym w piątek wyroku.

Według Komisji odmowa opublikowania przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca, w którym TK uznał za niezgodną z konstytucją nowelizację ustawy o Trybunale, jest sprzeczne z zasadą rządów prawa. Nieopublikowanie tego wyroku jest niezgodne z konstytucją RP, a także z przepisami prawa europejskiego oraz zasadami międzynarodowymi - podkreśliła Komisja.

Zdaniem Komisji Trybunał sądząc w tej sprawie nie musiał podporządkować się uchwalonym w nowelizacji zmianom, m.in. dotyczącym liczby sędziów, ponieważ każda ustawa musi podlegać skontrolowaniu przez TK. Ta nowelizacja również.

Komisja wezwała polskie strony polityczne do przeprowadzenia rzeczowej debaty, w jaki sposób zorganizować pracę Trybunału, by nie był on zablokowany.

"Większość parlamentarna i opozycja muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, by znaleźć sposoby wyjścia z obecnej sytuacji. W państwie prawa te sposoby muszą być oparte na zobowiązaniu do respektowania i pełnego realizowania wyroków Trybunału Konstytucyjnego" - pisze Komisja Wenecka w 136 punkcie wydanego w piątek wyroku.

Gianni Buquicchio, przewodniczący Komisji Weneckiej, powiedział, że w 25-stronicowym wyroku Komisji jest mnóstwo zaleceń dla polskich władz, a najważniejsze na teraz, to jak najszybciej opublikować ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 30

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Katarzyna
W dniu 13.03.2016 o 19:25, POmylona kulawa jolka napisał:

co ty za głuPOty piszesz !!  te pisiory.. kurduple..pisbolszewiki i takie tam różne wyzwiska ?? zagrażają demokracji w POlsce !!  muszę stąd uciekać za Odrę...!! no cóż.. POmylona kulawa jolka coś ostatnio się nie udziela to muszę ja za nią Popisać,  POdejrzewam że nie ma czasu bo musi  niemrom tyłki za ojro POdcierać i dlatego tak psioczy na Polskę Polaków i Pis :)

 

Ja również można powiedzieć myję pupy, myłam kiedyś Polakom tak jak wymaga tego mój zawód a teraz Niemcom, jestem pielęgniarką traumatologii i transplantologii, w Polsce otrzymywałam wynagrodzenie wraz z dodatkami na rękę niecałe 3000 złotych w klinice wrocławskiej, miałam okazję wyjechać na kontrakt do Niemiec i zostałam, ściągnęłam rodzinę i teraz mam również trzy tysiące ale już nie złotych, czy to wstyd kiedy pielęgniarka myje ci pupę gdy nie potrafisz się ruszać? Nie życzę ci tego ale pomyśl gdy kiedyś zawitasz w progi jakiegoś szpitala połamanym, czy to taka wstydliwa praca?

Widzę że Polacy nic się nie zmienili a pracę pielęgniarki uważają za poniżającą.

P
POmylona kulawa jolka
W dniu 13.03.2016 o 13:45, Gość napisał:

"Węgier z Komisji Weneckiej - Andras Zs. Varga - jako jedyny był przeciwko opinii w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego.Węgierski członek Komisji - jak poinformował - był przeciwny opinii z powodu jej „jednostronności" i niewzięcia pod uwagę działań polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w związku ze zmianami w Trybunale.Andras Zs. Varga to ekspert od prawa konstytucyjnego i administracyjnego. Na Węgrzech jest znany jako wieloletni pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Pétera Pázmány'ego, a od 2010 do 2013 r. zastępca węgierskiego prokuratora generalnego. Varga jest też członkiem węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego." Dlaczego mnie to nie dziwi? Tak poznaje się Przyjaciół. W najcięższych i najważniejszych  momentach!   

 

co ty za głuPOty piszesz !!  te pisiory.. kurduple..pisbolszewiki i takie tam różne wyzwiska ?? zagrażają demokracji w POlsce !!  muszę stąd uciekać za Odrę...!!

 

no cóż.. POmylona kulawa jolka coś ostatnio się nie udziela to muszę ja za nią Popisać,  POdejrzewam że nie ma czasu bo musi  niemrom tyłki za ojro POdcierać i dlatego tak psioczy na Polskę Polaków i Pis :)

G
Gość

"Węgier z Komisji Weneckiej - Andras Zs. Varga - jako jedyny był przeciwko opinii w sprawie polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
Węgierski członek Komisji - jak poinformował - był przeciwny opinii z powodu jej „jednostronności" i niewzięcia pod uwagę działań polskiego prezydenta Andrzeja Dudy w związku ze zmianami w Trybunale.
Andras Zs. Varga to ekspert od prawa konstytucyjnego i administracyjnego. Na Węgrzech jest znany jako wieloletni pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Pétera Pázmány'ego, a od 2010 do 2013 r. zastępca węgierskiego prokuratora generalnego. Varga jest też członkiem węgierskiego Trybunału Konstytucyjnego."

 

Dlaczego mnie to nie dziwi? Tak poznaje się Przyjaciół. W najcięższych i najważniejszych  momentach!

 
G
Gość
W dniu 12.03.2016 o 19:45, Gość napisał:

Tylko idiota pisze- oszołomy z PO I KOD. Tylko prymityw obraża tysiące zwykłych ludzi, którzy nie godzą się z bezprawiem. Tylko idiota nie dostrzega, że o najwybitniejszych sędziach wypowiada się i ocenia- polityczna miernota bez żadnego specjalistycznego wykształcenia- politolog w rządzie, ogrodnik  z sejmu, Pani, której udało się ukończyć jedynie "ogólniak" - ot takie miernoty. Rząd zwrócił się do KW o opinię, a teraz - kiedy został "zmiażdżony " nie wie co dalej robić. 

Tylko prymitywny idiota używa takie języka w stosunku do interlokutorów. Tylko miernota zabiera głos, nie mając pojęcia o istocie zagadnienia. 

n
nijaki
W dniu 12.03.2016 o 23:02, z Niemodlina napisał:

   Nie bądź żałosny, w takim razie do czego Polakom był potrzebny rząd, który nie mógł przeprowadzić reform przez 8 lat ????? Pan Antoni Macierewicz to właściwy człowiek na właściwym stanowisku, mam ogromny szacunek do tego co robi, szczególnie od 1992r., wiem że naraził się POstkomuchom likwidując komunistyczne służby i agentów szkolonych jeszcze wraz z oficerami KGB, którzy po 1989r nie potrafili jakoś ujawnić żadnych rosyjskich agentów działających w Polsce, a było ich od groma, a od niemal 6 lat obnaża kłamstwa i manipulacje związane z zamachem w Smoleńsku.  PO gdyby cokolwiek miała na Z. Ziobrę czy J. Kaczyńskiego, to uwierz mi już jesienią 2007r. przy POmocy zaprzyjaźnionych mediów urządziłaby spektakl i rozprawiłaby się z nimi przed opinią publiczną, jednak przez 8 długich lat nie byli w stanie tego zrobić, co świadczy, że budowany mozolnie obraz IV RP jako państwa policyjnego i opresyjnego upadł i rozsypał się jak domek z kart, nawet komisja tzw. naciskowa pod przewodnictwem p. Czumy z PO stwierdziła, że nie ma podstaw oskarżać któregokolwiek z polityków PiS. Żyje się lepiej!! :) 

Czemu wchodzisz i komentujesz fora niemieckiej jak to nazywasz gazety.Wejdź sobie na Nasz Dzielnik i tam prześcigaj się w jednolitych komentarzach.

z
z Niemodlina
W dniu 12.03.2016 o 16:10, Gość napisał:

Jestem żałosny i ci kochany przypominam, że jak sprawy sie nie załatwi w rok czy dwa i jak nie daj Boże da się wpuścić w kacze sztuczki typu komisje sejmowe to się już przed TS nie postawi nikogo bo tzw. naród już nie pamięta o co tam chodziło. PO to trochę wałachy, bo powinni zająć się PiSem jak na to zasługiwał. Teraz mamy paranoika na stanowisku MON i dopiero zaczniemy się bać co ten bałwan nam wymyśli. Tak wracając do "władzy absolutnej szajki PO-PSL) to oczywiście bimbasku pieprzysz głupoty. Żadnych liberalnych reform owa "szajka" mimo liczebnej większości nie mogła przeprowadzić bo się opinie dzieliły pomiędzy liberałami w PO a konserwatystami w PO i PSLem.

 

Nie bądź żałosny, w takim razie do czego Polakom był potrzebny rząd, który nie mógł przeprowadzić reform przez 8 lat ?????

 

Pan Antoni Macierewicz to właściwy człowiek na właściwym stanowisku, mam ogromny szacunek do tego co robi, szczególnie od 1992r., wiem że naraził się POstkomuchom likwidując komunistyczne służby i agentów szkolonych jeszcze wraz z oficerami KGB, którzy po 1989r nie potrafili jakoś ujawnić żadnych rosyjskich agentów działających w Polsce, a było ich od groma, a od niemal 6 lat obnaża kłamstwa i manipulacje związane z zamachem w Smoleńsku. 

 

PO gdyby cokolwiek miała na Z. Ziobrę czy J. Kaczyńskiego, to uwierz mi już jesienią 2007r. przy POmocy zaprzyjaźnionych mediów urządziłaby spektakl i rozprawiłaby się z nimi przed opinią publiczną, jednak przez 8 długich lat nie byli w stanie tego zrobić, co świadczy, że budowany mozolnie obraz IV RP jako państwa policyjnego i opresyjnego upadł i rozsypał się jak domek z kart, nawet komisja tzw. naciskowa pod przewodnictwem p. Czumy z PO stwierdziła, że nie ma podstaw oskarżać któregokolwiek z polityków PiS.

 

Żyje się lepiej!! :)

G
Gość
W dniu 11.03.2016 o 23:36, gerdi napisał:

Sto dni zmarnowali na odpędzanie kwiczących świń od koryt.A zanosi się że jeszcze dużo dużo dni odpędzania przed nimi. :D To znaczy że teraz przyjdą inne świnie do koryta? Obrażasz PIS i możesz mieć kłopoty, chyba że masz niezbite dowody że do koryta dobiorą się nowe.

G
Gość
W dniu 11.03.2016 o 19:02, z Niemodlina napisał:

Komisja Wenecka jest niewiarygodna, dyskwalifikuje ją to, że w 2011r. poddała krytyce zmiany w węgierskiej Konstytucji, podczas kiedy identyczne zapisy znajdują się.......w austriackiej Konstytucji  :) gdy Węgrzy zwrócili na to uwagę, przedstawiciele KW uznali, że..........Austria jest państwem z ugruntowaną demokracją!!!  :) Minister Waszczykowski niepotrzebnie uległ presji oszołomów z PO i KOD i zwrócił się do KW. Żyje się lepiej!  Tylko idiota pisze- oszołomy z PO I KOD. Tylko prymityw obraża tysiące zwykłych ludzi, którzy nie godzą się z bezprawiem. Tylko idiota nie dostrzega, że o najwybitniejszych sędziach wypowiada się i ocenia- polityczna miernota bez żadnego specjalistycznego wykształcenia- politolog w rządzie, ogrodnik  z sejmu, Pani, której udało się ukończyć jedynie "ogólniak" - ot takie miernoty. Rząd zwrócił się do KW o opinię, a teraz - kiedy został "zmiażdżony " nie wie co dalej robić.

 

d
db

 Komisja jest mniej ważna, niż suwerenne państwo, dlatego zupełnie spokojnie możemy ją mieć gdzieś, razem z jej ustaleniami, przeciekami i troską o los RP

 

W USA toczy się teraz identyczna wojna o nominację do Sądu Najwyższego i… Nic! Gdyby jakaś zagraniczna komisja próbowała się wtrącać w wewnętrzne sprawy USA, zostałaby wyśmiana, zignorowana. Gdyby wtrącała się w sprawy Izraela, zostałaby wyśmiana, w sprawy Korei Północnej, Francji itd.

 

Gdyby do mnie do firmy przyszło koło gospodyń wiejskich zatroskane sposobem w jaki prowadzę firmę, dałbym tym Paniom herbatkę i poprosił, by sobie pojechały do Wenecji. Rozumieją Państwo, mam nadzieję, zasadę suwerenności, bo o tym piszę.

 

Polski rząd spowiada się przed jakąś komisją??? – żenujący przejaw poddaństwa, ale przede wszystkim działanie kompletnie niepotrzebne

 

G
Gość
W dniu 12.03.2016 o 14:22, Gość napisał:

 Duperelku z Niemodlina! Owa jak ją nazywasz szajka nie miał 8 lat. Jak pewnie pamiętasz do 2010 w Pałacu prezydenckim zagnieździła się V kolumna w osobie śp. Maluszka, który wetował tak jak teraz Duduś podpisuje czyli wszystko. Pamiętasz casus Kamińskiego, którego ta kacza Duda ułaskawiła? No - Maluszek też ułaskawiał, więc Ziobry czy Kwaczora nie było sensu stawiać przed TS bo ówczesny prezydent  w godzinę by ich ułaskawił. Pani premier ma 4 lata na tzw. dobrą zmianę ale PiS ma problemy z sematyką i znaczeniem słów i pojęć. Prawo wg PiS to znaczy zupełnie co innego tak jak i sprawiedliwość. Naturalnie dobra zmiana to będzie dla Kwaczora i tych co kwaczą, zaś reszta dostanie g...Republika kolesiów tak obszczekana przez PiS teraz wraca nachalnie ale już na stanowiskach są kumple i pociotki dygnitarzy PiS. (patrz Jaki 7 co.)   Niewygodne POdszywaczu tak POprawnie w języku polskim piszemy :) Rząd Pani Premier Beaty Szydło ma 4 lata na realizację obietnic wyborczych.  Szajka PO-PSL miała 8 lat, mimo tego większości obietnic wyborczych z 2007r i 2011r. NIE ZREALIZOWANO  Żyje się lepiej!   

Rzad tej rudej pani juz konczy dzialanosc - nie zauwazyles ??? Teraz nastapi krotki okres rzadu Klamczynskiego i to ci-pa .  :P

4 lata ???!!!! :P  :P  :P  

G
Gość
W dniu 12.03.2016 o 15:41, z Niemodlina napisał:

    :) Nie bądź żałosny, przez 5 lat od 2010r do 2015r. PrezydĘtem był Bronisław K. i przez całe 5 LAT szajka PO-PSL miała władzę absolutną, wraz z SLD,palikociarnią mogła 100 razy w tym czasie POstawić Z. Ziobrę czy J. Kaczyńskiego przed TS, co nieudolnie jeszcze próbowano zrobić w czasie trwającej kampanii wyborczej we wrześniu 2015r.  Żyje się lepiej!!! 

Jestem żałosny i ci kochany przypominam, że jak sprawy sie nie załatwi w rok czy dwa i jak nie daj Boże da się wpuścić w kacze sztuczki typu komisje sejmowe to się już przed TS nie postawi nikogo bo tzw. naród już nie pamięta o co tam chodziło. PO to trochę wałachy, bo powinni zająć się PiSem jak na to zasługiwał. Teraz mamy paranoika na stanowisku MON i dopiero zaczniemy się bać co ten bałwan nam wymyśli. Tak wracając do "władzy absolutnej szajki PO-PSL) to oczywiście bimbasku pieprzysz głupoty. Żadnych liberalnych reform owa "szajka" mimo liczebnej większości nie mogła przeprowadzić bo się opinie dzieliły pomiędzy liberałami w PO a konserwatystami w PO i PSLem.

z
z Niemodlina
W dniu 12.03.2016 o 14:22, Gość napisał:

 Duperelku z Niemodlina! Owa jak ją nazywasz szajka nie miał 8 lat. Jak pewnie pamiętasz do 2010 w Pałacu prezydenckim zagnieździła się V kolumna w osobie śp. Maluszka, który wetował tak jak teraz Duduś podpisuje czyli wszystko. Pamiętasz casus Kamińskiego, którego ta kacza Duda ułaskawiła? No - Maluszek też ułaskawiał, więc Ziobry czy Kwaczora nie było sensu stawiać przed TS bo ówczesny prezydent  w godzinę by ich ułaskawił. Pani premier ma 4 lata na tzw. dobrą zmianę ale PiS ma problemy z sematyką i znaczeniem słów i pojęć. Prawo wg PiS to znaczy zupełnie co innego tak jak i sprawiedliwość. Naturalnie dobra zmiana to będzie dla Kwaczora i tych co kwaczą, zaś reszta dostanie g...Republika kolesiów tak obszczekana przez PiS teraz wraca nachalnie ale już na stanowiskach są kumple i pociotki dygnitarzy PiS. (patrz Jaki 7 co.)   Niewygodne POdszywaczu tak POprawnie w języku polskim piszemy :) Rząd Pani Premier Beaty Szydło ma 4 lata na realizację obietnic wyborczych.  Szajka PO-PSL miała 8 lat, mimo tego większości obietnic wyborczych z 2007r i 2011r. NIE ZREALIZOWANO  Żyje się lepiej!   

 

:) Nie bądź żałosny, przez 5 lat od 2010r do 2015r. PrezydĘtem był Bronisław K. i przez całe 5 LAT szajka PO-PSL miała władzę absolutną, wraz z SLD,palikociarnią mogła 100 razy w tym czasie POstawić Z. Ziobrę czy J. Kaczyńskiego przed TS, co nieudolnie jeszcze próbowano zrobić w czasie trwającej kampanii wyborczej we wrześniu 2015r. 

 

Żyje się lepiej!!!

G
Gość

Duperelku z Niemodlina! Owa jak ją nazywasz szajka nie miał 8 lat. Jak pewnie pamiętasz do 2010 w Pałacu prezydenckim zagnieździła się V kolumna w osobie śp. Maluszka, który wetował tak jak teraz Duduś podpisuje czyli wszystko. Pamiętasz casus Kamińskiego, którego ta kacza Duda ułaskawiła? No - Maluszek też ułaskawiał, więc Ziobry czy Kwaczora nie było sensu stawiać przed TS bo ówczesny prezydent  w godzinę by ich ułaskawił. Pani premier ma 4 lata na tzw. dobrą zmianę ale PiS ma problemy z sematyką i znaczeniem słów i pojęć. Prawo wg PiS to znaczy zupełnie co innego tak jak i sprawiedliwość. Naturalnie dobra zmiana to będzie dla Kwaczora i tych co kwaczą, zaś reszta dostanie g...Republika kolesiów tak obszczekana przez PiS teraz wraca nachalnie ale już na stanowiskach są kumple i pociotki dygnitarzy PiS. (patrz Jaki 7 co.)


 

 

 

Niewygodne POdszywaczu tak POprawnie w języku polskim piszemy :)

 

Rząd Pani Premier Beaty Szydło ma 4 lata na realizację obietnic wyborczych. 

 

Szajka PO-PSL miała 8 lat, mimo tego większości obietnic wyborczych z 2007r i 2011r. NIE ZREALIZOWANO 

 

Żyje się lepiej! 

 

g
gość
W dniu 12.03.2016 o 09:42, klozetowa napisał:

szambunał do pierdla

do więzienia to największy zbrodniarz RP - jajosław K!!! za wzniecanie buntu oraz śmierć wielu osób w 2010 roku

g
gość
W dniu 12.03.2016 o 09:21, z Niemodlina napisał:

   Niewygodne POdszywaczu tak POprawnie w języku polskim piszemy :) Rząd Pani Premier Beaty Szydło ma 4 lata na realizację obietnic wyborczych.  Szajka PO-PSL miała 8 lat, mimo tego większości obietnic wyborczych z 2007r i 2011r. NIE ZREALIZOWANO  Żyje się lepiej!  

ma cztery lata??? oby NIE!!

PS - FAKTU że obiecywała to w 100 dni po objęciu władzy nie zaprzeczysz!!!!!

Jak zwykle nie odpowiedziałeś na zarzuty tylko wycierasz się szajką PO PSL - to dla was _ lizusów NAJWIĘKSZEGO TCHÓRZA w naszej polityce normalne

i co żyje się lepiej???

tak samo jak PO tak i PISlam obiecywał i nie zrobił NIC!!!

tego się nie wyprzesz - tego nie zakrzyczysz

Ps słupki wam lecą w dół bo ludzie - ci których OKŁĄMALIŚCIE , ci których ZMANIPULOWALIŚCIE w końcu otworzyli oczy!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3